Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 7 października

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport
Skandal po meczu AZ Alkmaar z Legią. Mioduski mówi o "precedensie na skalę światową"
Skandal po meczu AZ Alkmaar z Legią. Mioduski mówi o "precedensie na skalę światową"Jan Błaszkowski/Fakty TVN
wideo 2/4
Skandal po meczu AZ Alkmaar z Legią. Mioduski mówi o "precedensie na skalę światową"Jan Błaszkowski/Fakty TVN

Tusk domaga się debaty z Kaczyńskim. Piłkarze Legii aresztowani w Holandii. Z kolei dowódca sił pokojowych NATO zapowiada wysłanie większej liczby wojsk do Kosowa. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Polacy szturmują urzędy

Tylko w Łodzi w ostatnich dniach do list wyborców dopisało się przez internet 15 tysięcy osób. Osobiście w urzędzie pojawiło się ponad 5 tysięcy. By skrócić kolejki, w urzędzie utworzono dodatkowy punkt do składania wniosków. - Jeśli chodzi o poprzednie wybory, to możemy mówić o dwukrotnie większym zainteresowaniu wyborców. Porównując do wyborów w 2015 roku, nawet można mówić o trzykrotnie większym zainteresowaniu - wskazuje Grzegorz Szatiło, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Łodzi.

Można już mówić o pospolitym ruszeniu. - Trzeba głosować. Trzeba wiedzieć, na co się głosuje, na kogo się głosuje. Trzeba zmienić to, co się dzieje teraz - zaznacza pani Paulina, mieszkanka Łodzi. - Każdy sobie wyobraża, że jeżeli nie pójdzie, bo jego głos się nie będzie liczył, to tak mu będzie dobrze, będzie spał z tym, a tu trzeba głosować - mówi pan Paweł, również mieszkaniec Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polacy szturmują urzędy. Masowo pobierają zaświadczenia o prawie do głosowania

2. Zawodnicy Legii aresztowani w Holandii

Po przegranym 0:1 meczu piłkarze Legii chcący opuścić obiekt, wraz z władzami klubu, zostali zablokowani przez ochronę oraz policję. Zostało im uniemożliwione dotarcie do autokaru i wyjazd ze stadionu. Po pewnym czasie doszło do przepychanek. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmów, które pokazują, że holenderska policja bez uzasadnienia użyła przemocy wobec prezesa Dariusza Mioduskiego, zawodników i pracowników Legii. Awantura zakończyła się aresztem dwóch stołecznych graczy - Josue i Radovana Pankova.

"Zawodnicy zostali aresztowani i są podejrzani o napaść. Budynek główny był zamknięty, a autokar piłkarzy Legii nie mógł odjechać z parkingu, gdyż pełną parą trwał proces opuszczania przez kibiców Legii trybun. Dlatego piłkarze byli przetrzymywani na stadionie. Także dla ich własnego bezpieczeństwa. Wielu zawodników i działaczy najwyraźniej nie zgodziło się z tym i użyło przemocy" - czytamy w komunikacie Legii.

W piątek wieczorem klub poinformował, że piłkarze Josue i Radovan Pankov zostali zwolnieni z aresztu i wracają do kraju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Holendrzy przedstawiają własną wersję wydarzeń

3. Polska Press odmawia publikacji reklam opozycji

"Echo Kieleckie", "Nasze Miasto Gorzów" i portal echodnia.eu - należące do grupy medialnej Polska Press - odmówiły trojgu kandydatów Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi publikacji reklam wyborczych. Powód? Jak wskazał wydawca, wartości prezentowane przez polityków tych ugrupowań "są nie do pogodzenia z jego linią programową".

- To skandaliczna cenzura prewencyjna - ocenia kandydat paktu senackiego z Kielc Henryk Milcarz. Polska Press w przesłanym redakcji tvn24.pl oświadczeniu pisze w odpowiedzi o "kłamliwych twierdzeniach rozczarowanego kandydata".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska Press odmawia publikacji reklam opozycji

4. Interwencja kuratorium w związku z prawyborami w szkole

Frekwencja 72 procent, pierwsze trzy miejsca dla partii opozycyjnych, PiS daleko w tyle - tak przedstawiają się wyniki prawyborów zorganizowanych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim.

Chociaż inicjatywa ma 20-letnią tradycję, w tym roku nie spodobała się kuratorium oświaty, które dzień po wynikach przypomniało w komunikacie o "zakazie agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Interwencja kuratorium w związku z prawyborami w szkole

5. Tusk domaga się debaty z Kaczyńskim

Donald Tusk mówił na spotkaniu w Przemyślu, że Jarosław Kaczyński "abdykował, chowa się i właściwie jesteśmy świadkami zmiany szefostwa w PiS-ie, bo tak to wygląda". Lider Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do tego, że prezes rządzącej partii nie zamierza wziąć udziału w poniedziałkowej debacie w telewizji rządowej.

- Mam ochotę krzyknąć: Jarek, gdzie jesteś, gdzie się chowasz? - powiedział.

Tusk odniósł się także między innymi do afery wizowej, lekarskiej klauzuli sumienia oraz roli, jaką Przemyśl odegrał w pomocy uchodźcom po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk domaga się debaty z Kaczyńskim

- Żeby trafić na debatę, trzeba być bystrym, rozumieć pytania, formułować błyskotliwe odpowiedzi, wygłaszać przemówienia trafiające do siedmiu milionów słuchających ludzi, trzeba się nie bać ludzi, być pewnym swoich racji - mówił w piątek w Radomiu jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarzasty: żeby trafić na debatę, trzeba nie bać się ludzi

6. KFOR wyśle do Kosowa więcej żołnierzy NATO

Do Kosowa - z Rumunii i innych krajów sojuszniczych - przybędzie wkrótce więcej żołnierzy NATO. Większa liczba wojsk Sojuszu w kraju jest konieczna, by misja mogła spełniać swój mandat - powiedział dowódca sił pokojowych NATO w Kosowie gen. Angelo Michele Ristuccia, Dodał, że "tylko rozwiązanie polityczne może zapewnić w regionie pokój".

Ristuccia ocenił, że w Kosowie jest obecnie spokojniej, niż w poprzednich dniach, ale zaznaczył, że szybko może dojść do destabilizacji, jeśli obie strony "nie usiądą do stołu negocjacyjnego, aby spróbować wypracować rozwiązanie polityczne".

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP, TVN24, Eurosport