Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 6 lipca

Źródło:
PAP
Prezydent Zełenski: Rosja te wojnę przegra. Nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości
Prezydent Zełenski: Rosja te wojnę przegra. Nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości
wideo 2/4
Prezydent Zełenski: Rosja te wojnę przegra. Nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości

Iga Świątek w ekspresowym tempie awansuje do kolejnej rundy Wimbledonu. Unijna komisarz odpowiada rzecznikowi polskiego rządu. Z kolei Kanada, Szwecja, Ukraina i Wielka Brytania pozywają Iran przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze za zestrzelenie w 2020 roku ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Nocą w całej Ukrainie zabrzmiał alarm przeciwrakietowy. W wyniku ostrzału Lwowa śmierć poniosły co najmniej trzy osoby. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Zełenski przed szczytem NATO w Wilnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że pozostał tydzień do kluczowego dnia szczytu NATO w Wilnie. - Tydzień do kluczowego momentu dla naszego wspólnego bezpieczeństwa w Europie - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu poinformował, że w środę przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem, podczas której m.in. zarządził dalsze wzmacnianie sił na kierunku północnym. Narada poświęcona była też tematowi bezpieczeństwa ukraińskich obiektów strategicznych, w tym elektrowni jądrowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski przed szczytem NATO w Wilnie

2. Piorunująca Świątek

Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała w środę z Hiszpanką Sarą Sorribes Tormo 6:2, 6:0. Spotkanie trwało godzinę i 10 minut.

26-letnia Sorribes Tormo na liście WTA zajmuje 84. miejsce. Ze Świątek mierzyła się po raz pierwszy i otrzymała prawdziwą lekcję tenisa.  W 3. rundzie zagra z rozstawioną z numerem 30. Chorwatką Petrą Martic lub Francuzką Diane Parry.

3. Kaczyński o decyzji ws. rozporządzenia dotyczącego migrantów

Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział we wtorek, że rozporządzenie usprawniające sprowadzanie do Polski pracowników raczej nie będzie procedowane. Z kolei w środę wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że przygotowywane rozporządzanie miało charakter wyłącznie techniczny.

O to, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z rozporządzenia, zapytany został w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W administracji pojawiają się różne pomysły. Sprawny rząd, jakim jest gabinet Prawa i Sprawiedliwości, potrafi reagować na takie błędne inicjatywy. Tak było w przypadku tego rozporządzenia. Urzędnicza inicjatywa, która była zdecydowanym błędem, została rozpoznana i zatrzymana. Tak działa skuteczny rząd - oświadczył Kaczyński.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński o decyzji ws. rozporządzenia dotyczącego migrantów

4. Unijna komisarz odpowiada rzecznikowi polskiego rządu

"Przygotowywany przez unijne instytucje mechanizm przymusowej relokacji powiązany jest z karami finansowymi dla krajów, które nie zgodzą się na jego wykonanie. Wczoraj wprost mówiła o tym Ylva Johansson. Dlatego chcemy żeby wszystkie siły polityczne wyraziły jasny sprzeciw wobec tego mechanizmu" - napisał w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantów
Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantówMichał Tracz/Fakty po Południu TVN24

Unijna komisarz odpowiedziała, że biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce przebywa ponad milion uchodźców z Ukrainy, "jest wysoce prawdopodobne, że zgodnie z negocjowanymi przepisami, Polska sama kwalifikowałaby się do solidarności ze strony innych państw członkowskich".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Unijna komisarz odpowiada rzecznikowi polskiego rządu

5. Cztery kraje złożyły do MTS pozew przeciwko Iranowi

Kanada, Szwecja, Ukraina i Wielka Brytania pozwały w środę Iran przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze o zestrzelenie w 2020 roku ukraińskiego samolotu pasażerskiego PS752 - poinformowała agencja Reutera.

Zapowiadając ten krok, kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly oświadczyła, że "bezkarność nie wchodzi w grę" i zapewniła, że władze w Ottawie będą dążyć "do przejrzystości, odpowiedzialności i sprawiedliwości, na które zasługują rodziny".

6. Ofiary śmiertelne w ataku rakietowym na Lwów

Co najmniej trzy osoby poniosły śmierć, a kolejnych pięć jest rannych. To efekt nocnego ataku rakietowego na Lwów. Rosyjskie pociski trafiły między innymi w blok mieszkalny - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy.

Tej nocy alarm przeciwrakietowy zabrzmiał w całej Ukrainie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP