Sześć rzeczy, które warto wiedzieć. Ważne decyzje Sejmu, atak nożownika, śmierć nastolatki

Źródło:
PAP, TVN24
Prokuratura o ataku nożownika w Kadzidle
Prokuratura o ataku nożownika w KadzidleTVN24
wideo 2/5
Prokuratura o ataku nożownika w KadzidleTVN24

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa i odwołał członków komisji "lex Tusk". Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS. W Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 30 listopada.

1. Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD, PSL-TD oraz Lewicy w całości poparły ustawę. Z kolei wszyscy posłowie Konfederacji zagłosowali przeciw. Klub PiS podzielił się podczas głosowania: były 23 głosy za ustawą, 102 przeciw, 49 wstrzymujących się.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wnioskodawcy podnoszą, że z uwagi na wysokie koszty procedury in vitro jej dostępność jest w Polsce obecnie ograniczona. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 milionów złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

2. Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

W środę w wieczornym bloku głosowań Sejm odwołał członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Łukasza Cięgoturę, Andrzeja Kowalskiego, Arkadiusza Puławskiego, Marka Szymaniaka, Michała Wojnowskiego, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego. 

- Gdyby ta nielegalna komisja miała odrobinę przyzwoitości, to rozpoczęłaby rzetelne wyjaśnianie rosyjskich wpływów w polskim rządzie - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

3. Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło natomiast prawnika i samorządowca Rafała Ambrozika i Stanisława Gogacza, byłego wicemarszałka województwa lubelskiego i byłego przewodniczącego Ruchu Odbudowy Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

4. Atak nożownika w szkole

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, oodejrzewany o atak został zatrzymany.

W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

5. Śmierć nastolatki pod sklepem

Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta.

Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

6. Zmarł były sekretarz stanu Henry Kissinger

Były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger zmarł w środę w wieku stu lat - poinformowała jego firma Kissinger Associates. Według opublikowanego przez firmę oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut - nie podano więcej szczegółów.

Urodzony w Niemczech mąż stanu był jednym z najbardziej wpływowych, ale i kontrowersyjnych postaci publicznych w USA. Zasłynął głównie jako doradca prezydenta Richarda Nixona i autor otwarcia stosunków Waszyngtonu z komunistycznymi Chinami w 1972 r.

CZYTAJ TEŻ: Nie żyje Henry Kissinger

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP, TVN24