Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa i odwołał członków komisji "lex Tusk". Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS. W Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 30 listopada.
1. Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa
Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD, PSL-TD oraz Lewicy w całości poparły ustawę. Z kolei wszyscy posłowie Konfederacji zagłosowali przeciw. Klub PiS podzielił się podczas głosowania: były 23 głosy za ustawą, 102 przeciw, 49 wstrzymujących się.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wnioskodawcy podnoszą, że z uwagi na wysokie koszty procedury in vitro jej dostępność jest w Polsce obecnie ograniczona. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 milionów złotych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa
2. Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani
W środę w wieczornym bloku głosowań Sejm odwołał członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Łukasza Cięgoturę, Andrzeja Kowalskiego, Arkadiusza Puławskiego, Marka Szymaniaka, Michała Wojnowskiego, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego.
- Gdyby ta nielegalna komisja miała odrobinę przyzwoitości, to rozpoczęłaby rzetelne wyjaśnianie rosyjskich wpływów w polskim rządzie - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani
3. Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS
Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.
Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło natomiast prawnika i samorządowca Rafała Ambrozika i Stanisława Gogacza, byłego wicemarszałka województwa lubelskiego i byłego przewodniczącego Ruchu Odbudowy Polski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS
4. Atak nożownika w szkole
W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, oodejrzewany o atak został zatrzymany.
W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby
5. Śmierć nastolatki pod sklepem
Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta.
Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.
6. Zmarł były sekretarz stanu Henry Kissinger
Były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger zmarł w środę w wieku stu lat - poinformowała jego firma Kissinger Associates. Według opublikowanego przez firmę oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut - nie podano więcej szczegółów.
Urodzony w Niemczech mąż stanu był jednym z najbardziej wpływowych, ale i kontrowersyjnych postaci publicznych w USA. Zasłynął głównie jako doradca prezydenta Richarda Nixona i autor otwarcia stosunków Waszyngtonu z komunistycznymi Chinami w 1972 r.
CZYTAJ TEŻ: Nie żyje Henry Kissinger
Źródło: PAP, TVN24