Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Atak nożownika w Kadzidle pod Ostrołęką
Atak nożownika w Kadzidle pod OstrołękąTVN24
wideo 2/5
Atak nożownika w Kadzidle pod OstrołękąTVN24

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Napastnik po ataku uciekł. Został zatrzymany w trakcie policyjnej obławy. Jak ustalił Robert Zieliński, reporter tvn24.pl, to 18-letni uczeń, który wtargnął na lekcję i zaatakował koleżankę oraz kolegę. Dziewczyna została ranna w brzuch, a chłopak w szyję. Dodatkowo, już poza szkołą, nastolatek zranił trzecią osobę. Te informacje potwierdziła później prokuratura.

- Trzy osoby zostały ranne, strażacy udzielali im pierwszej pomocy, miedzy innymi tamowali krwawienie z ran. Osoby te były przytomne, zostały przekazane zespołom ratownictwa medycznego - powiedział oficer prasowy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce brygadier Robert Chodkowski.

Stan rannych

Jak poinformował komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, około 12, w trakcie lekcji, jeden z uczniów ranił nożem trzy osoby. - Dwie z nich, dziewczyna i chłopak, trafili do szpitali. Jedna została przetransportowana śmigłowcem, druga karetką - przekazał policjant.

Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Doktora Józefa Psarskiego w Ostrołęce Rafał Natkowski przekazał, że jedna z rannych osób trafiła do placówki.

- Ta osoba wymaga interwencji chirurgicznej, ale jej stan stabilny i nie ma zagrożenia życia - poinformował.

Jak przekazała Elżbieta Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, jeden z uczniów doznał obrażeń przedramienia. - Natomiast dziewczyna z ciężkimi ranami brzucha oraz chłopak z ranami szyi zostali przewiezieni do szpitala, gdzie udzielana jest im pomoc medyczna – powiedziała prokurator Łukasiewicz. 

ZOBACZ TAKŻE: Strzały podczas lekcji wychowania fizycznego, dwoje uczniów niegroźnie rannych. Policja o zatrzymaniu 30-latka

Przesłuchają świadków

Po ataku ogłoszono alarm dla policjantów z Ostrołęki, zarządzono poszukiwania z użyciem psa tropiącego. 18-letni uczeń podejrzany o atak został zatrzymany około godziny 13.45.

Jak przekazała Elżbieta Łukasiewicz, 18-latek został zatrzymany w odległości około 500 metrów od szkoły. - Ważną czynnością do przeprowadzenia jeszcze w dniu dzisiejszym będzie przesłuchanie ucznia z ranami ciętymi przedramienia, który był bezpośrednim świadkiem ataku. Planowane jest przeprowadzenie czynności z osobą, która prowadziła zajęcia i była obecna podczas tego ataku. Co do pozostałych dwóch osób, przeprowadzimy z nimi czynności procesowe, jak tylko ich stan zdrowia na to pozwoli - powiedziała prokurator.

Jakie będą dalsze losy zatrzymanego 18-latka? - Będzie on do dyspozycji prokuratora. Czy i kiedy czynności będziemy z nim przeprowadzać, zależy od wyników tego śledztwa, czyli od przesłuchania świadków, opinii biegłych - wyjaśniła Łukasiewicz.

Reakcja ministerstwa i wojewody

Wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski poinformował, że powołany został sztab kryzysowy. Na miejscu byli obecni gminni psychologowie.

Na atak nożownika w Kadzidle zareagowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. "W związku z atakiem nożownika w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w woj. mazowieckim Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki polecił Mazowieckiej Kurator Oświaty zbadać szczegóły zdarzenia i zapewnić poszkodowanym wsparcie ze strony resortu edukacji" - poinformował na platformie X resort.

"To wydarzenie, chociaż niezwykle przykre i tragiczne, jest incydentem. Pojawiające się w mediach informacje, jakoby takie sytuacje zdarzały się w szkole już wcześniej, są nieprawdziwe i zwyczajnie krzywdzące. Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle to szkoła, do której Powiat Ostrołęcki, jako organ prowadzący nie ma żadnych zastrzeżeń. To szkoła z dobrą kadrą, ambitnymi uczniami, przyjazną atmosferą" - napisali w oświadczeniu opublikowanym w środę wieczorem urzędnicy z powiatu ostrołęckiego.

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zlecił objęcie pomocą psychologiczną uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

- Wraz ze starostą, wójtem, dyrekcją szkoły, służbami i psychologami odbyliśmy sztab kryzysowy. W tym momencie najistotniejsze dla nas jest dostarczenie opieki psychologicznej dla uczniów, rodziców i wszystkich osób, które tego wsparcia potrzebują. Deklarujemy, że nikt nie zostanie bez pomocy - zapewnił Bocheński.

Do szkoły wrócą w piątek

W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Nauczyciele będą mieli spotkanie z psychologami, którzy pozwolą im przepracować traumę po tym zdarzeniu, jak i przygotują ich na spotkanie z uczniami.

- Zajęcia w szkole odbędą się dopiero w piątek. Uczniowie są już otoczeni opieką psychologów i swoich najbliższych, dlatego bardzo prosimy o uszanowanie prywatności wszystkich osób, w szczególności rodziców ofiar i sprawcy - powiedział wojewoda.

Autorka/Autor:dg, ZiR/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: moja-ostroleka.pl

Pozostałe wiadomości

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z awarią pociągu na stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie występują utrudnienia na linii obwodowej. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów w pojazdach Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich.

Zepsuł się pociąg, utrudnienia na kolei w Warszawie

Zepsuł się pociąg, utrudnienia na kolei w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Brutalna napaść na Pradze Północ. Kobieta najprawdopodobniej została uderzona młotkiem w głowę. Straciła przytomność, trafiła do szpitala. Policja po krótkich poszukiwaniach zatrzymała podejrzewanego o atak.

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Trzy tysiące złotych mandatu, a do tego 13 punktów karnych - tak ukarany został 38-latek, który na trasie S8 pod Warszawą pędził z prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę. Kierowca nawet nie zorientował się, że jego wykroczenie zostało zarejestrowane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Źródło:
policja mazowiecka

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP

Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w kwietniowych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, skrytykował w czwartek politykę komunikacyjną władz stolicy. - Obserwujemy chaos i uleganie pewnym modom - ocenił polityk. Obiecał że jeśli zostanie prezydentem, "nie będzie ideologicznego zwężania ulic". Za jego plecami na konferencji prasowej stał między innymi działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Utrudnienia na trasie z Warszawy do Lublina. Rolnicy zaostrzyli w tym miejscu protest i w okolicy Gończyc na trasie S17 weszli na jezdnię. W czwartek od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach, policja wyznaczyła objazdy. Po 19 protestujący odblokowali nitkę w stronę Lublina, na jezdni w kierunku Warszawy nadal trwa protest. Akcja ma zakończyć się w piątek o 19.

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kupcy z Marywilskiej chcą obniżenia czynszu najmu boksów handlowych. W czwartek protestowali w tej sprawie przed stołecznym ratuszem. Magistrat zaproponował im spotkanie mediacyjne, które ma odbyć się 1 marca. Protestujący obawiają się jednak, że nadal nie usłyszą na nim konkretnych propozycji.

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

Źródło:
PAP

Do końca lutego zadaszenie zabytkowych piwnic Pałacu Saskiego zostanie ukończone. Dach ma chronić stare mury przed wpływem warunków atmosferycznych. Gotowa jest konstrukcja zadaszenia od strony północnej, trwają prace nad stroną południową.

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Źródło:
PAP

Wielofunkcyjna hala pływalnią, ścianka wspinaczkową, sala sportów walki to elementy kompleksu sportowego Uniwersytetu Warszawskiego, który powstanie w kampusie na Ochocie. Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Początek prac budowlanych w przyszłym roku.

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

1 marca Warszawska Kolei Dojazdowa wdraża istotną zmianę w swoim regulaminie. Pasażerowie nie będą mogli przewozić rowerów w godzinach szczytu w dni robocze.

WKD wprowadza zakaz przewozu  rowerów w godzinach szczytu

WKD wprowadza zakaz przewozu rowerów w godzinach szczytu

Źródło:
PAP

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl