W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro. Izrael poparł porozumienie w sprawie uwolnienia około 50 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy w zamian za kilkudniowe zawieszenie broni. Z kolei Parlament Europejski opowiedział się za przyjęciem sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych, w którym zaleca ona zmianę unijnych traktatów. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 23 listopada.
1. Obywatelski projekt o refundacji in vitro w Sejmie
W Sejmie odbyło się w środę pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro. Przedstawiła go posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Wskazała, że gdy zbierano podpisy pod obywatelskim projektem "Tak dla in vitro", obiecywano, że prędzej czy później ustawa wejdzie w życie.
- Leczenie niepłodności w XXI wieku może i powinno być dostępne, bezpłatne i bezpieczne - podkreślała Wioletta Tomczak (Polska 2050-Trzecia Droga). Wanda Nowicka z Lewicy oceniła, że większa dostępność finansowa tej metody może poprawić "dramatyczną sytuację demograficzną Polski". Posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko stwierdziła, że projekt wymaga w dużej mierze doprecyzowania.
2. Morawiecki zaprasza opozycję na spotkanie
Mateusz Morawiecki - desygnowany na premiera - wysłał do liderów Lewicy, Trzeciej Drogi i Konfederacji list z zaproszeniem do budowania koalicji rządowej.
Jak jednak zapewniają przedstawiciele opozycyjnych partii, nikt z nich nie zamierza prowadzić rozmów z Mateuszem Morawieckim.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki zaprasza opozycję na spotkanie w sprawie koalicji. "Wie, że uczestniczy w farsie"
3. Porozumienie Izraela z Hamasem
Rząd Izraela poparł porozumienie w sprawie uwolnienia około 50 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy w zamian za kilkudniowe zawieszenie broni. - Oczekujemy, że pierwsi zakładnicy zostaną uwolnieni w czwartek - powiedział izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen.
Uwolnienie zakładników w ramach porozumienia z przywódcami Hamasu w Gazie nie nastąpi wcześniej niż w piątek - poinformował w środę późnym wieczorem Cachi Hanegbi, szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i doradca premiera Benjamina Netanjahu ds. bezpieczeństwa narodowego.
4. Eksplozja na moście łączącym USA i Kanadę
Na moście łączącym USA z Kanadą w pobliżu wodospadu Niagara eksplodował pojazd. FBI przekazało, że trwa dochodzenie w tej sprawie - podała agencja Reutera. W wyniku zdarzenia zginął kierowca auta i pasażer, a jeden funkcjonariusz straży granicznej został ranny.
"Washington Post" doniósł, powołując się na wtajemniczone źródła, że "nie ma żadnych bezpośrednich dowodów" na związek wydarzenia z terroryzmem, ale może się to zmienić.
5. Partia populisty wygrywa wybory w Holandii
W środę w Holandii odbyły się wybory do izby niższej tamtejszego parlamentu. Według sondażu exit poll zwyciężyła w nich prawicowa partia PVV Geerta Wildersa, zdobywając 35 procent głosów.
Na drugim miejscu znalazła się lista zjednoczonej lewicy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) pod przywództwem Fransa Timmermansa z 26 mandatami. W poprzednich wyborach startujące osobno PvdA i GroenLinks zdobyły 9 i 8 mandatów.
6. Głosowanie ws. zmian unijnych traktatów
Parlament Europejski opowiedział się za przyjęciem sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych, w którym zaleca ona zmianę unijnych traktatów. Za przyjęciem sprawozdania opowiedziało się 291 europosłów. Przeciw było 274, a 44 wstrzymało się od głosu.
Wbrew narracji prowadzonej przez PiS nie oznacza to jednak, że europarlament zdecydował o samej zmianie traktatów. Jak wyjaśniał reporter TVN24 Maciej Sokołowski, proces ten jest znacznie dłuższy, bardziej skomplikowany i wymaga jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich, a Parlament Europejski pełni w nim jedynie rolę doradczą.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24