Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 2 stycznia

Źródło:
PAP, Reuters, Eurosport, TVN24

Lider opozycji w Korei Południowej został dźgnięty nożem podczas rozmowy z reporterami. Sąd Najwyższy w Izraelu uchylił ustawę kluczową dla reformy sądownictwa wprowadzoną przez Benjamina Netanjahu. Z kolei w Belgii i Holandii doszło do zamieszek podczas sylwestrowej nocy. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 2 stycznia.

1. Lider opozycji w Korei Południowej dźgnięty nożem

Agencja informacyjna Yonhap podała, że przywódca południowokoreańskiej opozycji Lee Jae-myung został dźgnięty nożem w szyję podczas rozmowy z reporterami w południowo-wschodnim mieście portowym Pusan.

Lee Jae Myung trafił do szpitala 20 minut po incydencie, napastnik został zatrzymany - poinformowała Yonhap.

2. Minister sprawiedliwości reaguje na słowa Jana Pietrzaka

Poprosiłem prokuratora krajowego Dariusza Barskiego o zajęcie się sprawą wypowiedzi Jana Pietrzaka na antenie Telewizji Republika oraz o wszczęcie śledztwa - poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył natomiast zawiadomienie do prokuratury w związku ze słowami satyryka. W niedzielę Pietrzak powiedział między innymi, że "mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, Majdanku, Treblince, Stutthofie". Wypowiedź skomentował szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister sprawiedliwości reaguje na słowa Jana Pietrzaka. "Poprosiłem prokuratora krajowego o zajęcie się sprawą"

3. Świątek zwiększa przewagę nad Sabalenką

Prowadząca w światowym rankingu Iga Świątek powiększyła przewagę nad drugą Białorusinką Aryną Sabalenką do 455 punktów.

Od 2024 roku do listy WTA wliczane są najlepsze wyniki z 18, a nie z 16 turniejów w poprzedzających zestawienie dwunastu miesiącach.

4. Uchylona ustawa kluczowa dla reformy sądownictwa w Izraelu

Sąd Najwyższy w Izraelu uchylił w poniedziałek ustawę odbierającą mu prawo do wstrzymywania decyzji rządu, które uznał za "nieracjonalne".

Protesty w Izraelu przeciwko zmianom w Sądzie NajwyższymReuters Archive

Uchylony akt był podstawą proponowanej przez gabinet premiera Benjamina Netanjahu reformy sądownictwa, która wywołała w kraju wielomiesięczne, masowe protesty.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sąd Najwyższy uchylił ustawę kluczową dla reformy sądownictwa premiera Netanjahu

5. Zamieszki w sylwestrową noc w Belgii i Holandii

206 osób w Brukseli i 60 w Antwerpii trafiło do policyjnych aresztów w Nowy Rok z powodu łamania zakazu odpalania sztucznych ogni oraz starć z policją - podały w poniedziałek tamtejsze media.

Niespokojnie było także w Holandii, gdzie aresztowano przeszło 200 osób. W Rotterdamie podpalono ponad 100 samochodów, kilkudziesięciu funkcjonariuszy zostało rannych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ranni policjanci, podpalone samochody. Zatrzymania po zamieszkach w sylwestrową noc w Belgii i Holandii

6. Zaskakujące słowa prezydenta Chin w noworocznym orędziu

Prezydent Chin Xi Jinping w swoim noworocznym orędziu przyznał, że "niektóre przedsiębiorstwa przeżywały trudne czasy" w 2023 roku, co wykazały dane - pogłębienie się w tym miesiącu osłabienia produkcji fabrycznej, ale zapowiedział przyspieszenie tempa ożywienia gospodarczego.

Chiński przywódca powtórzył także swój zamiar aneksji Tajwanu, samorządnej demokracji, która według Pekinu jest chińską prowincją, mówiąc, że "na pewno zostanie ponownie zjednoczona".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Chin w noworocznym orędziu przyznał, że chiński biznes przeżywa "trudne czasy"

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP, Reuters, Eurosport, TVN24