Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 19 maja. Diamenty z Rosji, zamknięte parki narodowe, "nowa" planeta wielkości Ziemi

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Bezprecedensowy sezon pożarowy w Albercie
Bezprecedensowy sezon pożarowy w AlbercieReuters
wideo 2/2
Pożary w KanadzieReuters

W Japonii przywódcy siedmiu największych gospodarek na świecie rozpoczną szczyt w Hiroszimie. W szwajcarskich Alpach zginął 38-letni Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk. Z kolei władze Alberty zamykają parki narodowe. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Rusza szczyt G7 w Japonii

Przywódcy krajów grupy G7 na szczycie w Japonii będą dyskutować o tym, jak nałożyć sankcje na handel diamentami z Rosją - zapowiedział urzędnik Unii Europejskiej w rozmowie z korespondentami w Brukseli. Nałożenie sankcji na handel diamentami z Rosją jest jednym z postulatów Polski.

Urzędnik powiedział, że na tym etapie nie dojdzie do porozumienia, ale jest przekonany, że rozmowy między przywódcami w Hiroszimie w Japonii w dniach 19-21 maja otworzą drzwi do wprowadzenia sankcji.

2. Kacper Tekieli zginął w szwajcarskich Alpach

W szwajcarskich Alpach zginął 38-letni Kacper Tekieli, specjalista od wspinaczki górskiej, mąż Justyny Kowalczyk. W rozmowie z portalem eurosport.pl Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, potwierdził tę informację i przekazał, że sportowiec "zginął w lawinie, w czwartek odnaleziono jego ciało".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poznali się na kursie wspinaczki. "Przysięgałam, że do końca życia będę chodzić z Nim nad przepaście"

"Był najcudowniejszy. He was the most beautiful Person in the world" - taki wpis pojawił się na profilu Justyny Kowalczyk na Facebooku w czwartek.

3. Mężczyzna staranował samochodem bramę Watykanu

40-letni mężczyzna wjechał samochodem do Watykanu taranując z dużą szybkością punkty kontrolne przy bramie świętej Anny - przekazał dziennikarzom Watykan. Mężczyzna został zatrzymany.

W komunikacie wyjaśniono, że mężczyzna zbliżył się do bramy i gdy dowiedział się, że nie może przez nią wjechać, zawrócił, a po wykonaniu tego manewru ponownie skierował się do bramy i przejechał z dużą szybkością obok dwóch punktów kontrolnych Gwardii Szwajcarskiej i żandarmerii watykańskiej.

4. Mołdawia zerwała z rosyjskim gazem

Mołdawia nie używa już rosyjskiego gazu - oświadczył w czwartek premier Mołdawii Dorin Recean, cytowany przez agencję Reutera. - W lutym 2022 roku, gdy Kreml zaatakował Ukrainę, byliśmy w 100 procent zależni od rosyjskich surowców energetycznych. Obecnie nie sprowadzamy już z Rosji ani gazu, ani energii elektrycznej - wyjaśnił.

Dorin Recean w piątek wziął udział w konferencji Black Sea and Balkans Security Forum w stolicy Rumunii, Bukareszcie. - Jesteśmy zintegrowani z europejską siecią energetyczną zarówno pod względem technicznym, jak też komercyjnym - zaznaczył podczas tego spotkania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mołdawia bez rosyjskiego gazu

5. Alberta zamyka parki narodowe

Wobec trwających wciąż pożarów lasów, ciepłą i suchą pogodą zwiększającą ryzyko kolejnych pożarów, rząd prowincji Aberta zamknął dostęp do 12 parków narodowych i terenów turystycznych.

"Niebezpieczeństwo pożarów w północnej Albercie jest ekstremalnie wysokie. Ryzyko pożarów istnieje w całej prowincji" - podkreślił rząd Alberty informując o zamknięciu tuż przed długim weekendem na Victoria Day parków narodowych i kempingów w miejscach najbardziej narażonych na pożary.

Pożary w AlbercieTwitter/YourAlberta

6. Odkryto planetę wielkości Ziemi

Zespół naukowców odkrył planetę pozasłoneczną o rozmiarach zbliżonych do Ziemi. Może być ona pokryta dużą liczbą wulkanów. Badacze twierdzą, że pod tym względem przypomina Io, czyli księżyc Jowisza. Niewykluczone także, że istnieją na niej warunki sprzyjające obecności życia.

Egzoplaneta LP 791-18 d krąży wokół czerwonego karła, czyli gwiazdy znacznie mniejszej od Słońca, w odległości około 90 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego - poinformowano na łamach czasopisma "Nature". Naukowcy szacują, że nowo odkryta planeta pozasłoneczna jest tylko nieznacznie większa i masywniejsza od Ziemi.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/YourAlberta