Skarga do TSUE na Polskę, zawalony tunel w Indiach, największa rakieta w historii musi czekać

Źródło:
PAP, TVN24

Szymon Hołownia wygłosił pierwsze orędzie w roli marszałka Sejmu. Komisja Europejska kieruje do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) sprawę przeciwko Polsce. Z kolei w Indiach trwa akcja ratunkowa w zawalonym tunelu drogowym. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 17 listopada.

1. Pierwsze orędzie nowego marszałka Sejmu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił w czwartek orędzie. - Drodzy państwo, dzięki państwa głosom i rekordowej frekwencji 15 października Sejm X Kadencji ma najsilniejszy mandat w historii. W tym tygodniu posłowie i posłanki zdecydowali się powierzyć mi zaszczytną rolę marszałka Sejmu. Dziękuję za okazane zaufanie w głosowaniu, które jest jednocześnie dowodem na stabilność nowej większości - rozpoczął.

- Chcę, by jakość debaty i jakość prawa stanowionego przez Sejm radykalnie wzrosła. I żebyście państwo za dwa lata patrzyli na polski Sejm jak na wzór kultury wzajemnych relacji, a nie jak na jej zaprzeczenie. Żebyście nie tracili nerwów na politykę, żeby ona zaczęła wreszcie dawać nam wszystkim nadzieję, że może być normalnie - mówił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze orędzie nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Całe orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni
Całe orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni Kancelaria Sejmu

2. Bruksela kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce

Komisja Europejska (KE) zdecydowała się skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) sprawę przeciwko Polsce. Jak wskazała, powodem jest "nakładanie restrykcyjnych wymogów na przedsiębiorstwa prowadzące transgraniczny handel gazem ziemnym na mocy krajowych przepisów dotyczących magazynowania gazu".

Wskazane zarzuty wydają się niezrozumiałe i błędne, dlatego mamy nadzieję na ich wyjaśnienie – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bruksela kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce

3. Dziesiątki ludzi uwięzione w zawalonym tunelu

Trwa akcja ratunkowa w tunelu drogowym w północnej części Indii. W wyniku zawalenia się sklepienia w środku zostało uwięzionych 40 robotników. Władze sprowadziły na miejsce katastrofy nowy sprzęt, poprosiły też o pomoc tajlandzki zespół ratowników, który brał udział w akcji w jaskini Tham Luang, gdzie w 2018 roku utknęło 12 chłopców i ich trener.

Portal Times of India donosi, że miejscowa ludność patrzy na te wysiłki z pesymizmem. Zdaniem okolicznych mieszkańców katastrofę spowodowała obraza lokalnego bóstwa, którego kapliczkę usunięto, by zrobić więcej miejsca dla ekipy budowlanej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 40 osób uwięzionych w zawalonym tunelu. Władze proszą o pomoc słynny zespół ratowników

4. Towarzystwo ubezpieczeniowe zmienia zdanie ws. wypadku na A1

Towarzystwo ubezpieczeniowe Compensa zmieniło zdanie w sprawie wypłaty zadośćuczynienia dla rodziców tragicznie zmarłego kierowcy kii, który 16 września zginął na autostradzie A1 wraz z żoną i dzieckiem.

Wcześniej pełnomocnik rodziców tragicznie zmarłego mężczyzny został poinformowany o odmowie wypłaty środków. Teraz poinformował, że pieniądze zostaną jednak wypłacone.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wypadek na A1. Towarzystwo ubezpieczeniowe zmienia zdanie

5. 21-letni żołnierz zginął na strzelnicy

Żołnierz 12. Brygady Zmechanizowanej zginął na terenie strzelnicy garnizonowej w Szczecinie. Został postrzelony. Wojsko w komunikacie informuje o "wypadku spowodowanym przez osobę trzecią".

Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarli reporterzy TVN24, żołnierz został postrzelony przez myśliwego. Prokuratura poinformowała, że sekcja zwłok ma zostać przeprowadzona jutro. Pierwszą informację o zdarzeniu dostaliśmy na Kontakt 24.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 21-letni żołnierz zginął na strzelnicy. Nieoficjalnie: został postrzelony przez myśliwego

6. Przełożony lot testowy rakiety Starship

Firma SpaceX poinformowała w mediach społecznościowych, że drugi lot testowy rakiety Starship został przesunięty na sobotę. Pierwotnie miał odbyć się w piątek. Powodem zmiany daty, jak pisze Elona Musk, jest wymiana siłownika kontrolującego ruch jednego ze stateczników.

Jak podał portal space. com, Starship to najpotężniejsza rakieta na świecie. Składa się ze statku i boostera o nazwie Super Heavy. Oba moduły mają razem aż 120 metrów wysokości - to największa rakieta, jaką dotychczas zbudowano. Starship ma wynieść astronautów na Księżyc podczas misji Artemis III, a docelowo także zabrać ludzi na Marsa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lot testowy rakiety Starship przełożony na sobotę

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: luckyluke007/Shutterstock