Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w środę udał się na linię rozgraniczenia w ogarniętym konfliktem Donbasie. W czasie briefingu w obwodzie ługańskim oznajmił, że jego wizyta na Ukrainie jest potwierdzeniem pełnego poparcia Unii Europejskiej dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju.
- Nie ma bezpieczeństwa w Europie bez bezpieczeństwa Ukrainy. Oczywiste jest, że wszelkie dyskusje o europejskim bezpieczeństwie powinny obejmować UE i Ukrainę. Wszelkie dyskusje o Ukrainie powinny obejmować Ukrainę przede wszystkim - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W czasie briefingu w obwodzie ługańskim przedstawiciel UE oznajmił, że konflikt na granicach Ukrainy jest na progu pogłębienia się. Rośnie napięcie wobec europejskiego bezpieczeństwa w ogóle - dodał. - Rosja gromadzi wojska i uzbrojenie w bardzo nietypowy sposób wokół granicy Ukrainy. I ten proces zadział się bardzo szybko - zaznaczył.
Josep Borrell przekazał, że jego wizyta na Ukrainie jest potwierdzeniem pełnego poparcia UE dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju. To także potwierdzenie, że Bruksela jest gotowa, by współpracować z Kijowem na rzecz deeskalacji konfliktu - relacjonuje Ukrinform.
Zaznaczył, że UE chce obniżenia napięć i poszukiwania rozwiązania poprzez negocjacje, a równolegle prezentuje twarde stanowisko i ma zdecydowane zobowiązania dotyczące tego, że jakakolwiek agresja militarna wobec Ukrainy będzie mieć dla Rosji poważne skutki i wysoką cenę - dodał Borrell, który ma przebywać na Ukrainie do czwartku.
Kułeba: jednym z narzędzi odstraszania Rosji są sankcje
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, który udał się do Donbasu wraz z Borrellem, oznajmił, że Rosja nie ma prawa dzielić Europy na strefy wpływów, określać, w jaki sposób i w którym kierunku ma rozszerzać się UE, ani decydować o charakterze stosunków między Kijowem i Brukselą.
Wskazał, że zadaniem Ukrainy i UE jest sprzyjanie za pomocą środków dyplomatycznych temu, aby Rosja zmniejszyła napięcie i zrezygnowała z agresywnych zamiarów. Zaznaczył, że jednym z narzędzi odstraszania Rosji są przygotowywane "bolesne sankcje". Kułeba zauważył, że Borrell to pierwszy od 2014 r. Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych, który odwiedził Donbas.
Konflikt zbrojny w Donbasie
Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 r. ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło dotąd ponad 13 tysięcy osób.
Źródło: PAP