TVN24 | Świat

Szef Pfizera: możemy wysyłać szczepionkę w kilka godzin po jej zatwierdzeniu

TVN24 | Świat

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP
Pfizer planuje rozprowadzić swoją szczepionkę na całym świecie
Pfizer planuje rozprowadzić swoją szczepionkę na całym świecieTVN24
wideo 2/21
TVN24Pfizer planuje rozprowadzić swoją szczepionkę na całym świecie

Firma Pfizer będzie gotowa do wysyłania swojej szczepionki przeciw COVID-19 w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia - zapewnił jej prezes Albert Bourla w rozmowie z brytyjską stacją Sky News.

W piątek Wielka Brytania stała się drugim krajem świata, po USA, w którym rozpoczął się proces dopuszczania do użycia szczepionki opracowanej wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Jak poinformowano w tym tygodniu, badania wykazały, że ma ona 95-procentową skuteczność.

"Gdy dadzą nam zielone światło, naszym celem jest rozpoczęcie wysyłki w ciągu kilku godzin"

- Złożenie wniosków, abyśmy przesłali wymagane informacje do organów regulacyjnych na całym świecie, jest kwestią dni. Wtedy to jest ich czas. Muszą mieć czas i przestrzegać swoich procedur. Gdy dadzą nam zielone światło, naszym celem jest rozpoczęcie wysyłki w ciągu kilku godzin - powiedział Boula. Dodał, że nie spodziewa się, by procedury dopuszczania szczepionki do użytku w jednych krajach były znacząco szybsze niż w innych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Potwierdził jednak, że firma będzie reagować na każdą decyzję po kolei - co oznacza, że im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę. - Jeśli ktoś aprobuje szybciej niż inni, to uważam, że etyczną rzeczą jest rozpoczęcie wysyłania szczepionek do obywateli tej jurysdykcji, ponieważ każdy dzień oznacza życie - wyjaśnił. Podkreślił też, że państwa muszą uzbroić się w cierpliwość, bo popyt na pewno przekroczy podaż.

Do tej pory ponad 20 milionów dawek szczepionki

Pfizer wyprodukował już ponad 20 milionów dawek szczepionki i spodziewa się, że do końca roku liczba ta osiągnie 50 milionów. W 2021 roku planuje się wyprodukować kolejne 1,3 miliarda dawek.

Ponieważ, aby szczepionka była skuteczna, każda osoba wymaga dwóch dawek, szacowana przez firmę na 1,3 miliarda dawek produkcja do końca 2021 roku wystarczyłaby dla około dziewięciu procent ludności świata. W związku z tym Bourla dopuszcza możliwość współpracy z konkurencyjnymi koncernami farmaceutycznymi. Poziom współpracy w całej branży "jest czymś, co ją przedefiniuje, bo w tej chwili dla świata i dla nas wszystkich, jest tylko jeden konkurent - wirus" - mówił. Bourla powiedział też, że biedniejsze kraje otrzymają szczepionkę po najniższej możliwej cenie i firma nie będzie na nich zarabiać.

"Wierzę, że druga połowa 2021 roku będzie zupełnie innym doświadczeniem dla wielu z nas"

Szef Pfizera uważa, że szczepionka pozwoli światu wrócić do normalnego życia. - Wierzę, że druga połowa 2021 roku będzie zupełnie innym doświadczeniem dla wielu z nas - mówił. Ale jak zastrzegł, do tego czasu należy pozostać cierpliwym i ostrożnym, a także postępować zgodnie z zaleceniami władz medycznych, czyli zasłaniać twarz i zachowywać dystans społeczny.

Autor:kb//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: meteo