Meksykański baron narkotykowy poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, Reuters
"El Nini" schwytany przez meksykańskie służby (wideo z listopada 2023 r.)
"El Nini" schwytany przez meksykańskie służby (wideo z listopada 2023 r.)Reuters Archive
wideo 2/3
"El Nini" schwytany przez meksykańskie służby (wideo z listopada 2023 r.)Reuters Archive

"El Nini", wysoko postawiony członek meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa, został przekazany przez władze Meksyku do USA. Jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców w Ameryce, podejrzany o udział w handlu fentanylem, jest oskarżony o zabójstwo, tortury i porwanie wielu ludzi. - Nasze rządy nadal będą współdziałać w celu zwalczania epidemii fentanylu i narkotyków syntetycznych, które zabijają tak wielu ludzi w naszych ojczyznach i na całym świecie - oświadczył prezydent USA Joe Biden.

Nestor Isidro Perez Salas, pseudonim "El Nini", oskarżony o kierowanie ochroną narkotykowego kartelu Sinaloa w Meksyku, został w sobotę poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości USA.

Perez Salas, w ocenie amerykańskich władz jeden z najbardziej bezwzględnych meksykańskich przestępców związanych z narkotykami, został zatrzymany w listopadzie 2023 roku przez Gwardię Narodową Meksyku w Culiacan, bastionie kartelu Sinaloa.

Nestor Isidro Perez Salas, pseudonim "El Nini" został zatrzymany w listopadzie 2023 roku.Isaac Esquivel/EPA/PAP

CZYTAJ WIĘCEJ: Kierował zbrojnym ramieniem kartelu Sinaloa. "El Nini" został zatrzymany

- Zarzucamy, że "El Nini" był jednym z głównych sicarios, czyli zabójców kartelu Sinaloa, odpowiedzialnym za morderstwa, tortury, porwania rywali i świadków, którzy zagrażali przestępczej działalności kartelu związanej z handlem narkotykami – oświadczył prokurator generalny USA Merrick Garland.

"El Nini" był zamieszany w produkcję i sprzedaż fentanylu w Ameryce. W USA postawiono mu zarzuty udziału w spisku dotyczącym handlu kokainą i metamfetaminą, posiadania broni maszynowej i materiałów wybuchowych oraz zastraszania świadków. Odpowiadał za aparat bezpieczeństwa w frakcji kartelu Sinaloa, Los Chapitos.

Biden: nasze rządy nadal będą współdziałać

Prezydent Joe Biden podziękował Meksykowi za współpracę. - Nasze rządy nadal będą współdziałać w celu zwalczania epidemii fentanylu i narkotyków syntetycznych, które zabijają tak wielu ludzi w naszych ojczyznach i na całym świecie, oraz w celu postawienia przed sądem przestępców i organizacji produkujących, przemycających i sprzedających te śmiertelne trucizny w obu naszych krajach - oświadczył.

Jak podkreślił Reuters, ekstradycja "El Nini" jest jedną z najgłośniejszych podczas prezydentury Andresa Manuela Lopeza Obradora, który przejął władzę w grudniu 2018 roku.

PRZYPOMINAMY TEKST MONIKI WINIARSKIEJ: "Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów"

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Isaac Esquivel/EPA/PAP