"Polska zawsze rozumiała, że wojna z wyboru Putina stanowi zagrożenie dla całego porządku światowego"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Władysław Kosiniak-Kamysz spotyka się z szefem Pentagonu
Władysław Kosiniak-Kamysz spotyka się z szefem Pentagonu Reuters
wideo 2/5
Władysław Kosiniak-Kamysz spotyka się z szefem Pentagonu Reuters

- Rozwijając swoje zdolności wojskowe i wspierając Ukrainę, Polska służy jako przykład dla Europy i całego Sojuszu - powiedział w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin, który spotkał się z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Szef polskiego MON zwrócił uwagę, że Polska mierzy się z "bezprecedensowymi zagrożeniami" u swoich granic ze strony Rosji i Białorusi.

- Polska zawsze rozumiała, że wojna z wyboru Putina stanowi zagrożenie dla całego porządku światowego - powiedział Lloyd Austin, witając Władysława Kosiniaka-Kamysza w Pentagonie. Austin mówił, że " wzmacniając swoje zdolności wojskowe i wspierając Ukrainę, Polska służy jako przykład dla Europy i całego Sojuszu".

Lloyd dziękuje Polsce za "wybitne przywództwo"

Sekretarz obrony USA dziękował Polsce za "wybitne przywództwo" w sprawie logistycznego i wojskowego wsparcia dla Ukrainy oraz wicepremierowi Kosiniakowi-Kamyszowi za przewodzenie międzynarodowej koalicji państw wzmacniających zdolności pancerne Ukrainy.

Austin zwrócił też uwagę na zaprezentowanie w środę pierwszego polskiego F-35, co miało być krokiem w kierunku "rozmieszczenia najbardziej śmiercionośnego i odpornego myśliwca na świecie". Zauważył też, że dzięki zakupom 96 śmigłowców Apache Polska będzie największym użytkownikiem tych maszyn poza USA.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z szefem Pentagonu SHAWN THEW/PAP/EPA

CZYTAJ: F-35 dla Polski. "Odstraszanie to coś, na co tu liczymy"

Polska mierzy się z "bezprecedensowymi zagrożeniami"

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że Polska mierzy się obecnie z "bezprecedensowymi zagrożeniami" u swoich granic, zarówno ze strony Rosji, jak i Białorusi i docenia zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa całego NATO. Zapowiedział, że z Austinem będzie omawiać, "jak najlepiej dostosować pomoc dla Ukrainy, by mogła ona zwyciężyć".

Odebranie pierwszego F-35 szef MON ocenił jako "historyczny moment", który świadczy o zwiększających się zdolnościach polskich sił zbrojnych i interoperacyjności z sojusznikami.

Kierownictwo polskiego MON w czasie rozmowy w Pentagonie SHAWN THEW/PAP/EPA

"Wyraźmy sygnał strategicznego partnerstwa" 

W czasie konferencji prasowej w Waszyngtonie, która odbyła się w czwartek wieczorem, Kosiniak-Kamysz mówił, że jego wizyta w USA jest "ważnym momentem", nazwał ją też "przełomową wizytą". - To wyraźmy sygnał strategicznego partnerstwa polsko-amerykańskiego - mówił szef MON. Przypomniał, że 13 sierpnia został podpisany przełomowy kontrakt na dostawę 96 śmigłowców Apache dla sił zbrojnych Rzeczpospolitej, zmieniających jakość funkcjonowania sił powietrznych, wojsk lądowych, wszystkiego, co się łączy w strukturze i w działaniu pomiędzy różnymi rodzajami sił zbrojnych - mówił szef MON.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w środę w Dallas odbyło się ważne wydarzenie: przekazanie pierwszych polskich samolotów F-35, powiedział, że w tym czasie uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, bo "musiał zostać w Polsce, by dopilnować spraw kluczowych dla przyszłości bezpieczeństwa państwa polskiego".

Kosiniak-Kamysz oznajmił, że na bezpieczeństwo państwa polskiego zostanie przeznaczonych prawie pięć procent PKB, co jest - jak to ujął - "absolutnym rekordem świata" i "rekordem w historii Polski". - To prawie 30 miliardów (złotych - red.) więcej niż w rekordowym roku 2024 i prawie 50 miliardów (złotych) więcej niż budżet, który realizowali jeszcze nasi poprzednicy w 2023 roku. To pokazuje, że strategia naszego rządu jest jasna i określona, najważniejszą inwestycją jest inwestycja w bezpieczeństwo - podkreślił.

Najważniejszym punktem jego rozmowy z Lloydem - jak oznajmił szef MON - była wymiana doświadczeń gospodarczych, współpraca i tworzenie konsorcjum pomiędzy przemysłem zbrojnym Polski i firmami amerykańskimi.

Rozmowy o zakupie uzbrojenia

Jest to druga wizyta Kosiniaka-Kamysza w USA i pierwsza w Pentagonie. Pierwsza odbywała się podczas szczytu NATO w Waszyngtonie.

Oprócz Kosiniaka-Kamysza do Stanów Zjednoczonych udali się wiceszefowie resortu Cezary Tomczyk i Paweł Bejda, którzy w środę uczestniczyli w ceremonii przekazania pierwszego polskiego samolotu F-35 w Fort Worth w Teksasie. Bejda prowadził też w Waszyngtonie rozmowy na temat dodatkowych możliwych zakupów uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych, spotykając się m.in. z szefem agencji Defense Security Cooperation Agency zajmującej sie sprawami eksportu amerykańskiej broni. W środę wiceminister zapowiedział, że Polska rozważa zakup kolejnych samolotów bojowych poza zamówionymi 32 maszynami F-35.

Myśliwiec wielozadaniowy F-35 Lightning IIPAP/Reuters - Maciej Zieliński

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SHAWN THEW/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: