Dwa dni rozmów. O czym będą dyskutować przywódcy państw NATO

Autor:
ads\mtom
Źródło:
Reuters
Mircea Geoana, zastępca sekretarza generalnego NATO: szczyt w Madrycie będzie przełomowy
Mircea Geoana, zastępca sekretarza generalnego NATO: szczyt w Madrycie będzie przełomowy
wideo 2/4
Mircea Geoana, zastępca sekretarza generalnego NATO: szczyt w Madrycie będzie przełomowy

Od kolacji z królem Hiszpanii Filipem VI rozpoczął się szczyt NATO w Madrycie. Tematem rozmów przywódców będzie między innymi akcesja Finlandii i Szwecji, a przede wszystkim wzmocnienie Sojuszu wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. Oto najważniejsze tematy, jakimi zajmą się przedstawiciele 30 państw.

Dyplomaci, z którymi rozmawiał Reuters, spodziewają się, że liderzy uzgodnią między innymi dalsze formy pomocy dla Ukrainy, zwiększenie wydatków NATO na obronność i wspólne sposoby na przeciwstawienie się militarnemu rozwojowi Chin. Mają też rozważyć przerzucenie dodatkowych wojsk do państw bałtyckich, w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Gospodarze szczytu - pisze Reuters - będą apelować, by NATO skupiło się również na południowej flance i odpowiedziało na kryzys migracyjny oraz zagrożenie ze strony działających w Afryce bojówek.

Na szczycie pojawią się liderzy Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej. Mają forsować zwiększenie obecności Sojuszu w rejonie Indo-Pacyfiku, co miałoby być kontrą wobec chińskiej dominacji.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Sprzeciwia się Turcja

Rozmowy w Madrycie skupią się niewątpliwie wokół starań Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO. Dążenia te - spowodowane rosyjskim atakiem na Ukrainę - mogą doprowadzić dokładnie do tego, czego obawia się i czemu chce zapobiegać Władimir Putin - poszerzenia i wzmocnienia Sojuszu.

Jedność w NATO była jednak zaburzona. Turcja głośno sprzeciwiała się akcesji Finlandii i Szwecji, oskarżając oba kraje o wspieranie kurdyjskich bojowników. We wtorek nastąpił przełom po podpisaniu przez te kraje wspólnego memorandum na rzecz "rozszerzenia pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla bezpieczeństwa".

"Konkretne kroki naszego przystąpienia do Sojuszu zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna" - podkreślił prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Komentatorzy przewidują, że w kuluarach madryckiego szczytu może dojść do rozmowy między prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Autor:ads\mtom

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP