Biden z Zełenskim na szczycie G7. Prezydent USA ogłosił kolejną transzę pomocy wojskowej

Źródło:
Reuters, CNN, PAP

Na szczycie G7 w Japonii doszło do spotkania prezydentów USA i Ukrainy. Joe Biden zapowiedział nową transzę wojskowej pomocy dla Ukrainy. Kijów ma dostać amunicję i pojazdy opancerzone. Biden dodał, że USA robią wszystko, by wzmocnić ukraińską obronę. Wołodymyr Zełenski dziękował za to wsparcie.

Niedziela to ostatni dzień szczytu G7 w Hiroszimie. Prezydent Zełenski przybył tam dzień wcześniej, by wziąć udział w rozmowach dyplomatycznych z przywódcami najpotężniejszych demokracji świata, którzy zaostrzają sankcje mające ukarać Moskwę za jej 15-miesięczną inwazję na Ukrainę. Jak relacjonowały media, przywódca Ukrainy został ciepło przyjęty przez wszystkich liderów obecnych na szczycie.

W niedzielę Zełenski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. Spotkanie zakończyło się około godziny 15 (8 rano w Polsce).

Amerykański przywódca zapowiedział nową transzę wojskowej pomocy dla Ukrainy. Jak przekazał, Kijów otrzyma od Waszyngtonu amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone. Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone "w dalszym ciągu wzmacniają zdolności obronne Ukrainy". - Do tego wliczamy prowadzone razem z naszymi partnerami szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 - powiedział Biden, zwracając się do Zełenskiego.

Dodał, że "w nadchodzącym tygodniu państwa grupy G7 ogłoszą setki sankcji oraz ograniczenia eksportu z Rosji". - Chcemy upewnić się, że naciskamy na Putina i jego sojuszników. Niech też odczują działanie sankcji - oświadczył prezydent USA.

Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie, mówił o wdzięczności za szkolenia ukraińskich żołnierzy, które wzmocnią Ukrainę na polu walki. - Bardzo dziękuję, panie prezydencie. Po pierwsze dziękuję za pana pomoc i przywództwo, za wsparcie, a także za ten nowy pakiet pomocowy. To wspaniałe. Bardzo dziękuję w imieniu Ukraińców. Cieszę się, że mamy takie mocne więzi, że nasze narody stoją razem, za to jestem Amerykanom bardzo wdzięczny - oznajmił Zełenski.

W piątek jeden z przedstawicieli administracji Bidena powiadomił w rozmowie z Reutersem, że wartość pakietu wsparcia wojskowego, który zostanie ogłoszony przez prezydenta w Hiroszimie, będzie wynosiła 375 mln dolarów. Jak wówczas informowano, wśród rodzajów uzbrojenia przekazanych Ukrainie mogą znaleźć się również kolejne wyrzutnie rakietowe HIMARS.

Biden o "jednoznacznym zapewnieniu" od Zełenskiego w sprawie F-16

Prezydent Biden przekazał później również, że otrzymał od Zełenskiego "jednoznaczne zapewnienie", że gdyby Zachód dostarczył myśliwce F-16 Kijowowi, ten nie użyje ich do ataku na terytorium Rosji.

Biden dodał, że samoloty będą jednak mogły zostać użyte wobec rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Już w piątek agencja AP powiadomiła, że Biden poparł podczas nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7 inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.

Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.

Autorka/Autor:momo, akr/adso

Źródło: Reuters, CNN, PAP