TVN24 | Świat

Prezes Pfizera: najlepsze byłoby regularne szczepienie przeciw COVID-19 raz w roku

TVN24 | Świat

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

Szef Pfizera ocenił, że przyjmowana corocznie szczepionka przeciwko COVID-19 byłaby lepszym rozwiązaniem, niż częściej podawana dawka przypominająca. - W przypadku podawania preparatu raz w roku, łatwiej będzie do tego przekonać ludzi, łatwiej będzie to też zapamiętać - argumentował Albert Bourla.

Szef koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla wystąpił w sobotę w izraelskiej telewizji N12 News, gdzie był pytany o skuteczność podawanych co kilka miesięcy dawek przypominających. - Jest to pożądany scenariusz - mam nadzieję, że uda nam się dojść do momentu, w którym będziemy mogli szczepić się regularnie, raz w roku - powiedział Bourla.

- W przypadku podawania preparatu raz w roku, łatwiej będzie do tego przekonać ludzi, łatwiej będzie to też zapamiętać. Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to naprawdę idealna sytuacja - dodał prezes Pfizera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepionka przeciw COVID-19

Szczepionka stworzona przez Pfizer/BioNTech okazała się skuteczną przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby w przypadku zakażenia wariantem omikron. Jej efektywność spadła jednak w zetknięciu ze zwiększoną zdolnością wariantu do przenoszenia. Wiele krajów zdecydowało się na rozszerzenie kampanii szczepień o dawki przypominające i skrócenie odstępu pomiędzy przyjmowaniem kolejnych zastrzyków preparatu.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowały w piątek, że trzecia dawka szczepionek Moderny i Pfizera oferuje sięgająca 90 proc. ochronę przed ryzykiem hospitalizacji.

>> Szczepienia przeciw COVID-19. CDC: trzecia dawka Moderny lub Pfizera oferuje silną ochronę przeciwko omikronowi <<

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: