TVN24 | Świat

Pentagon: kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem być może już nie istnieje

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił w czwartek, że kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem, rozciągająca się na około 60 kilometrów, być może już nie istnieje. - Nigdy nie udało jej się zrealizować zaplanowanej misji - dodał.

Pojazdy odcięte od dostaw zaopatrzenia stały się celem licznych ataków ukraińskich sił zbrojnych. Konwój stał się symbolem niepowodzeń Rosji na Ukrainie w początkowej fazie inwazji.

Zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz przekazał, że widać częściowe wycofywanie się rosyjskich taktycznych grup batalionowych z obwodu kijowskiego. Poinformował, że ostatniej nocy prawie 700 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieściło się w stronę granicy z Białorusią.

- Przewidujemy dwa warianty: albo jest to przegrupowanie rosyjskich sił, albo te formacje zostaną teraz przerzucone do Donbasu - powiedział generał, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Wyjaśnił, że nowym strategicznym celem Rosji ma być opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.

- Wojska, które pozostały nieopodal Kijowa, są jednak dosyć liczne. Nie ma się czego obawiać, ale te siły mogą jeszcze uczynić wiele złego, na przykład ostrzeliwać Kijów rakietami. Niemniej, mogę powiedzieć z całą pewnością, że wróg nie wejdzie do stolicy - dodał Hruzewycz.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości