Opozycja oskarża wojska rządowe o użycie napalmu. Publikuje nagranie


Syryjska opozycja oskarżyła wojska rządowe o bombardowanie z użyciem napalmu w pobliżu Damaszku. To kolejny poważny zarzut pod adresem oddziałów Baszara al-Asada. W 2012 roku doniesienia o użyciu broni chemicznej nieomal doprowadziły do ataków lotnictwa USA na wojsko syryjskie.

Ochotnicy z syryjskiej obrony cywilnej twierdzą, że we wtorek po południu syryjskie wojska rządowe zrzuciły cztery bomby beczkowe zawierające napalm. Po ataku, do którego doszło w mieście Daraya, wybuchły gwałtowne pożary, które udało się opanować dopiero w środę wieczorem.

"To prawdopodobne"

Na opublikowanym nagraniu z miejsca domniemanego użycia napalmu widoczny jest krajobraz krótko po ataku, z wywołującymi gęsty dym płomieniami i osmolonymi fasadami budynków.

- To prawdopodobne, że użyto napalmu - ocenił wojskowy ekspert ds. broi chemicznej, biologicznej, radiologicznej i nuklearnej, cytowany przez „The Guardian”. Syryjscy opozycjoniści zapowiedzieli zebranie próbek z miejsca ataków, by na ich podstawie można było udowodnić, że był to napalm.

Atak ten był częścią bombardowania miasta Daraya z użyciem bomb i rakiet, które od ponad dwóch lat znajduje się pod kontrolą rebeliantów i jest oblegane przez siły rządowe. Według „The Guardian”, byłby on dowodem na słabnięcie rządowych wojsk syryjskich, a także pogarszającej się sytuacji dyplomatycznej Baszara al-Asada.

Reżim traci grunt

Jeżeli oskarżenia te się potwierdzą, będzie to drugi przypadek użycia broni tego typu w trwającej wojnie domowej w Syrii. W 2012 roku ekipa dziennikarzy BBC obserwowała w Aleppo atak na szkołę, który opisała jako „przypominający zrzucenie napalmu”.

Oskarżenia o nalot z użyciem napalmu pojawiły się tydzień po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie zdecydowała o śledztwie mającym ustalić winnych wcześniejszego użycia broni chemicznej w Syrii.

Zakazana broń

Napalm jest specjalnie zagęszczonym środkiem zapalającym o zwiększonej przyczepności do powierzchni, trudnym do ugaszenia, palącym się nawet na tafli wody. Współcześnie najczęściej ma postać kleistego żelu.

Jego wykorzystanie, ze względu na niehumanitarny charakter i powodowanie nadmiernych cierpień, zostało zakazane w pobliżu skupisk osób cywilnych na mocy konwencji międzynarodowej - Konwencji CCW.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mm/r / Źródło: The Guardian, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: