Syryjska broń chemiczna "trafi do Albanii"


Broń chemiczna Syrii prawdopodobnie będzie niszczona w Albanii - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na rosyjskie źródło dyplomatyczne. Gazeta podaje też, że w operacji tej weźmie udział Rosja, która m.in. udostępni środki transportu.

"Istnieją podstawy, by sądzić, że odpowiednie miejsce zostanie znalezione już w najbliższych dniach. Prawdopodobnie będzie to Albania" - cytuje "Kommiersant" swojego rozmówcę. Według informatora dziennika USA prowadzą rozmowy w tej sprawie z dwoma-trzema krajami.

"Amerykanie zajęli się poszukiwaniem państw gotowych do podjęcia się likwidacji syryjskiej broni chemicznej na swoim terytorium, gdy stało się jasne, że ochotników nie ma. Rosja, której inicjatywa umożliwiła przekazanie arsenałów chemicznych Damaszku pod międzynarodową kontrolę, nie zechciała przyjąć niebezpiecznego ładunku u siebie. Wówczas Stany Zjednoczone zwróciły się do Turcji i Jordanii, jednak te odmówiły. Norwegia zgodziła się rozpatrzyć prośbę USA, ale w zeszłym tygodniu również odmówiła" - pisze "Kommiersant". "W tej sytuacji Albania może okazać się bodaj jedynym realnym wyborem. Zdaniem ekspertów Tirana prawie całkowicie jest zorientowana na USA i raczej nie odmówi Waszyngtonowi" - dodaje gazeta.

Dlaczego Albania?

"Kommiersant" podkreśla, że Albania ma duże doświadczenie współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie - sześć lat temu zakończyła proces pełnego rozbrojenia chemicznego przy wsparciu Niemiec, Szwajcarii i USA. W 2007 roku Tirana zlikwidowała 16 ton gazu musztardowego i innych środków trujących, zgromadzonych w czasach dyktatora Envera Hodży. Moskiewski dziennik informuje, że razem z Albanią w utylizacji broni chemicznej Syrii może wziąć udział jeszcze jeden kraj - najprawdopodobniej Belgia lub Francja.

"Kommiersant" podaje, że w operacji uczestniczyć będzie także Rosja. "Wojskowi z kilku krajów, w tym Rosji, będą pomagać Damaszkowi w bezpiecznym niszczeniu broni chemicznej na terytorium Syrii - w tym celu zostaną tam skierowani żołnierze wojsk obrony radiacyjnej, chemicznej i biologicznej Sił Zbrojnych FR" - przekazuje gazeta.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Rosja pomoże?

Przytoczone przez "Kommiersanta" źródło w MSZ Rosji nie wyklucza, że Rosja udostępni też środki transportu do wywiezienia syryjskiej broni chemicznej za granicę; Moskwa gotowa jest wyasygnować na te cele 2 mln dolarów. "Porównywalne sumy wydzieli kilkadziesiąt innych państw" - informuje dziennik. W czwartek Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ogłosiła, że Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów, co stanowi ważny etap programu całkowitego niszczenia tego arsenału. Eksperci organizacji skontrolowali 21 z 23 obiektów w Syrii. Dwa pozostałe były zbyt niebezpieczne, ale ich wyposażenie przeniesiono do innych miejsc, które objęto kontrolą. Oświadczenie wydano na dzień przed wyznaczonym przez OPCW na 1 listopada terminem, w którym Damaszek miał zniszczyć lub "uczynić nieoperacyjnym" infrastrukturę do produkcji broni chemicznej i mieszania jej elementów składowych. Zniszczenie tych obiektów oznacza, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału.

Asad zgodził się na likwidację broni

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX. Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Asada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów. Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie będzie niszczona syryjska broń chemiczna. OPCW ma nad tym obradować 15 listopada.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: