Ustalenia dotyczące rozejmu na wschodzie Ukrainy w okresie świątecznym nie obowiązują. Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) informuje o kolejnych atakach na pozycje wojsk ukraińskich. Władze Ukrainy, która od 1 stycznia została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, chcą wrócić do sprawy wprowadzenia międzynarodowego kontyngentu pokojowego w rejon konfliktu.
Świąteczny rozejm w Donbasie miał obowiązywać w okresie Nowego Roku i prawosławnego Bożego Narodzenia, obchodzonego na Ukrainie 7 i 8 stycznia.
Sztab operacji antyterrorystycznej informuje, że ustalenia te są łamane.
"W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali z granatników i broni strzeleckiej pozycje wojsk ukraińskich w rejonie Szyrokina pod Mariupolem i Awdiejewki" - przekazał sztab. Ataki miały miejsce także w obwodzie ługańskim, m.in. w pobliżu wioski Troickie. W Awdiejewce na celowniku separatystów znalazła się kopalnia Butowka, jeden z najważniejszych obiektów przemysłowych w tym mieście.
Od 1 stycznia rebelianci atakowali wojska ukraińskie ponad 40 razy - poinformował sztab.
Z kolei donieccy rebelianci oskarżyli stronę ukraińską o ostrzelanie wioski w pobliżu Starobieszewska. Twierdzą, że wczoraj mieszkańców wsi ostrzelał snajper. Informacji o ofiarach nie podano.
Sprawa kontyngentu
1 stycznia Ukraina została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ W związku z tym władze w Kijowie zamierzają wrócić do sprawy wprowadzenia międzynarodowego kontyngentu pokojowego do Donbasu.
Poinformował o tym przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko.
- Mamy szczegółowy plan działań, wiemy, co powinniśmy robić w pierwszej kolejności. Inicjatywa wprowadzenia kontyngentu pokojowego jest blokowana przez Rosję, ale postaramy się znaleźć sposób, by rozwiązać ten problem – mówił Jelczenko.
Władze ukraińskie wielokrotnie apelowały o wprowadzenie na Ukrainę sił pokojowych, niezbędnych do realizacji porozumień pokojowych, zawartych w Mińsku.
Prezydent Petro Poroszenko podkreślał, że misja OBWE, monitorująca sytuację na wschodzie Ukrainy, w tym wdrażanie w życie ustaleń pokojowych, "nie wystarczy".
Władze w Kijowie szacują, że kontyngent pokojowy na wschodzie Ukrainy powinien liczyć co najmniej 25 tys. żołnierzy.
- Są to szacunki minimalne - mówił przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko.
Autor: tas//gak / Źródło: Inforesist, censor.net, UNIAN
Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua