Zabici i ranni podczas rozdzielania żywności w Gazie

Źródło:
PAP

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźcówTen koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Fakty TVN

W mieście Gaza podczas dystrybucji pomocy żywnościowej ludzie w tłumie zaczęli się tratować. Co najmniej pięć zginęło, a 30 zostało rannych - poinformował Palestyński Czerwony Półksiężyc, cytowany przez AFP. Większość z ponad dwóch milionów mieszkańców Strefy Gazy cierpi z powodu głodu.

Wczesnym rankiem tłumy ludzi zaczęły gromadzić się w mieście w oczekiwaniu na przybycie ciężarówek z pomocą. Po ich przyjeździe tłum zaczął na nie napierać. Aby zapobiec chaosowi, obecni na miejscu członkowie tzw. ludowych komitetów obronnych, odpowiedzialnych za nadzór nad rozdzielaniem pomocy, zaczęli strzelać w powietrze, raniąc kilka osób. Próbujące odjechać ciężarówki potrąciły kilka kolejnych osób - podaje AFP. Panujący chaos pogłębił jeszcze fakt, że stacjonujące kilkaset metrów dalej czołgi izraelskiej armii oddały w tym czasie strzały.

Według Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca spośród pięciu ofiar śmiertelnych trzy zginęły na skutek postrzału.

Nie była to pierwsza taka sytuacja w Strefie Gazy - podkreśla AFP. Przed kilkoma dniami blisko 30 Palestyńczyków zginęło, w tym 12 utonęło, próbując dotrzeć do zrzutu pomocy humanitarnej, który spadł do Morza Śródziemnego.

Z kolei 29 lutego w Strefie Gazy zginęło prawdopodobnie ponad 100 osób oczekujących na dostawy żywności. Armia Izraela przeprowadziła w tej sprawie śledztwo, a następnie oświadczyła, że przyczyną zdarzenia był szturm 12 tys. Palestyńczyków na konwój dostarczający pomoc humanitarną. Wielu lokalnych mieszkańców zostało stratowanych lub przejechanych przez samochody. Palestyńskie ministerstwo zdrowia informowało wówczas o "masakrze", skutkującej 115 zabitymi i ponad 760 rannymi.

Kryzys humanitarny w Strefie Gazy

W Strefie Gazy panuje kryzys humanitarny, związany z powszechnym brakiem żywności, który jest efektem walk między Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. Wojnę rozpoczął atak Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku; na skutek napaści zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. Jak informuje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy w konflikcie zginęło ponad 32,7 tys. Palestyńczyków, a blisko 80 tys. zostało rannych.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze nakazał w czwartek Izraelowi umożliwienie bezzwłocznego zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: PAP