Joe Biden zapowiedział zrzuty pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Źródło:
PAP

Prezydent Joe Biden zapowiedział w piątek, że Stany Zjednoczone wkrótce rozpoczną dostarczanie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą powietrzną. Jest to reakcja na ograniczanie dostaw pomocy dla Palestyńczyków przez Izrael.

Joe Biden ogłosił plany rozpoczęcia zrzutów pomocy humanitarnej na początku spotkania dwustronnego z premier Włoch Giorgią Meloni w Białym Domu. Zapowiedział, że pierwsze loty zaczną się "w najbliższych dniach". Oświadczył też, że USA są zdeterminowane, by pomóc cierpiącym cywilom i "nie cofną się przed niczym", aby to zrobić. Stwierdził, że obecny przepływ pomocy do Gazy jest niewystarczający.

Zrzuty pomocy dla Gazy

Do zapowiedzi Joe Bidena dochodzi w momencie, gdy izraelskie bombardowanie i restrykcje na przejściach granicznych ze Strefą Gazy ograniczają możliwości dostaw pomocy humanitarnej do enklawy, która według ONZ jest na skraju klęski głodowej.

W podobny sposób pomoc dostarcza już Jordania, której lotnictwo tylko w czwartek zrzuciło 33 tony żywności. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział, że USA będą współpracowały z Jordanią i że nie będzie to jeden lot.

Ostrzegł też, że z własnego doświadczenia w wojsku wie, że "jest to jedna z najcięższych operacji wojskowych, bo tak wiele parametrów musi być idealnie prawidłowych". Pierwsze dostawy mają obejmować żywność w postaci wojskowych racji żywnościowych.

ZOBACZ TEŻ: To był "kolejny dzień rodem z piekła"

Ostatnia deska ratunku

Jak notuje "Washington Post" eksperci zajmujący się pomocą humanitarną zwracają uwagę, że ta metoda wysyłania żywności jest zwykle używana jako ostatnia deska ratunku, bo jest mało wydajna i droga. - Myślę, że zrzuty to droga ostatniego wyboru dostarczania pomocy - stwierdził Philippe Lazzarini, szef ONZ-owskiej agencji pomocy Palestyńczykom UNRWA. Dodał, że nie jest to rozwiązanie dla kryzysu humanitarnego w Gazie. - Prawdziwa odpowiedź to otwarcie przejść granicznych - dodał.

Biden podczas spotkania z Meloni oznajmił, że USA nadal dążą do zawieszenia broni, które umożliwi uwolnienie zakładników i dostarczenie pomocy do całej Strefy Gazy. Włoska premier wyraziła poparcie dla jego wysiłków i stwierdziła, że odpowiedź na kryzys humanitarny w Gazie jest największym priorytetem dla jej rządu.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP