Stacja kosmiczna uciekła przed śmieciami

 
Stacja kosmiczna widziana z pokładu wahadłowca EndeavourNASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) musiała uciekać przed zmierzającymi w jej kierunku kosmicznymi śmieciami. Zderzenie groziło poważnymi konsekwencjami, dlatego ISS przesunęła się o 700 metrów. Kilka dni wcześniej załoga stacji ustanowiła rekord długości stałego pobytu ludzi w Kosmosie.

Poprzedni rekord należał do stacji kosmicznej Mir. Wszystkie załogi, które przebywały w rosyjskim przyczółku na orbicie, spędziły w nim 3641 dni. Załogi pracujące na ISS pobiły ten wynik 22 października. Obecny rekord to 3645 dni obecności ludzi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kosmiczny przyczółek ludzkości

Radziecki, a później rosyjski Mir, był zamieszkany od 1989 roku do 1999. Podczas dekady aktywnej służby przez jego pokład przewinęło się 28 załóg liczących łącznie 104 osoby. Ostatecznie największe osiągnięcie radzieckiego programu kosmicznego spłonęło wchodząc w atmosferę w 2001 roku, a jego szczątki spadły do Pacyfiku.

Pierwszy moduł ISS, następcy Mir'a, znalazł się na orbicie w 1998 roku. Pierwszy kosmonauta zamieszkał na jej pokładzie dwa lata później. Budowa została oficjalnie zakończona dopiero w 2010 roku, kiedy stacja osiągnęła zaplanowane wymiary. ISS jest największym obiektem stworzonym przez ludzi, który znajduje się w kosmosie. Całość waży około 344 ton i okrąża Ziemię na wysokości 340 kilometrów z prędkością 27,7 tysiąca km/h.

Ponieważ ISS porusza się z wielką prędkością, każde zderzenie z kosmicznymi śmieciami, pozostawionymi przez ludzi na orbicie, jest poważnym zagrożeniem. Wtorkowy manewr unikowy był dziesiątym w historii stacji.

Źródło: tvn24.pl na podstawie kilku stron internetowych

Źródło zdjęcia głównego: NASA