Specjalne oddziały wojska będą walczyć z "fałszerzami historii"

mil.ruSpecjalne jednostki "archiwalne" skupią się na Drugiej Wojnie Światowej

Rosyjskie ministerstwo obrony planuje utworzenie specjalnej jednostki wojskowej, która będzie zajmowała się archiwami i monitorowała "fałszowanie historii".

Powstaną co najmniej cztery oddziały "badawcze". Mają być złożone ze studentów w wieku poborowym. Czas spędzony przez nich przy projektach archiwalnych zostanie zaliczony do ich jednorocznej obowiązkowej służby wojskowej.

Jeden z oddziałów będzie przydzielony do centralnego archiwum ministerstwa obrony, zajmując się tam studiowaniem "aspektów fałszowania historii, co się nasila w Rosji i za granicą". Wiceminister obrony Nikołaj Pankow dodał, że badania jednostki skupią się na Drugiej Wojnie Światowej, a żołnierze będą mieli dostęp do niejawnych akt.

Polityka historyczna Rosji

Powołanie specjalnej jednostki w siłach zbrojnych to kolejny krok rosyjskiego państwa w walce z - jak to określa Moskwa - fałszowaniem historii. W 2009 roku Kreml powołał nawet komisję w tym celu. Została ona jednak rozwiązana w ub.r. bo jej działalność nie przyniosła żadnych efektów.

Ostatnio natomiast władze poleciły wydanie serii szkolnych podręczników, które mają promować "patriotyczne uczucia". W czerwcu zaś rosyjski deputowany złożył projekt ustawy przewidującej kary za krytykowanie działań Armii Czerwonej w czasie Drugiej Wojny Światowej.

Autor: //gak / Źródło: RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości