Większość Amerykanów popiera istnienie NATO. Sondaż


Prezydentowi Donaldowi Trumpowi zdarzało się nazywać NATO przestarzałą organizacją i krytykować sposób funkcjonowania Sojuszu. Z sondażu Gallupa wynika jednak, że 80 proc. Amerykanów uważa, iż Pakt powinien dalej istnieć. To o 16 punktów procentowych więcej niż w 1995 r., kiedy Gallup zapytał o to po raz ostatni.

Pytanie o poparcie dla NATO zostało zadane Amerykanom w ramach większego corocznego badania World Affairs przeprowadzonego w dniach 1-5 lutego.

Donald Trump jeszcze w czasie kampanii wyborczej podkreślał, że NATO jest "przestarzałe", i wskazywał, że nakłady finansowe Stanów Zjednoczonych są zbyt wysokie. Dawał też wielokrotnie do zrozumienia, że w razie zagrożenia USA pospieszą z pomocą państwom Europy Wschodniej tylko wtedy, jeśli ich nakłady na obronność będą wystarczająco duże, tj. ponad 2 proc. PKB.

W piątek, otwierając 53. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium, szef Pentagonu James Mattis zapewniał, że "NATO pozostaje ważne" i podkreślił, iż Trump podziela to stanowisko.

80 proc. popiera NATO

Gallup po raz pierwszy zapytał Amerykanów o ich poglądy na temat NATO w lipcu 1989 r. Wtedy 75 proc. uznało, że Sojusz powinien dalej istnieć. W maju i czerwcu 1991 r., niedługo przed rozpadem Związku Radzieckiego, poparcie spadło do 62 proc. Trzy lata później, przekonanie o potrzebie istnienia Sojuszu znów deklarowało więcej osób - 70 proc. W 1995 r. w czasie interwencji NATO w Bośni i Hercegowinie, poparcie było jednak mniejsze (64 proc.)

W najnowszym badaniu za utrzymaniem NATO opowiedziało się 80 proc. ankietowanych. W porównaniu z badaniem z 1995 r. zmniejszył się odsetek tych, którzy wybrali odpowiedź "nie mam zdania".

Z sondażu wynika, że poparcie dla NATO jest mniejsze wśród wyborców republikanów (69 proc., o 5 pkt. procentowych więcej niż w 1995 r.) niż demokratów (97 proc., wzrost o 31 pkt. procentowych).

W 1989 r., gdy Gallup pytał o NATO po raz pierwszy, 80 proc. wyborców republikanów deklarowało, że Sojusz powinien zostać utrzymany. Taką odpowiedź wybrało wtedy natomiast 69 proc. demokratów.

Autor: kg//plw / Źródło: Gallup, PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP