Edward Snowden ciągle jest na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Pieskow dodał, że Amerykanin początkowo złożył wniosek o azyl w Rosji, ale później zmienił zdanie. Jak tłumaczył rzecznik, Snowden zrobił to po słowach prezydenta Władimira Putina.
Rosyjski prezydent oznajmił w poniedziałek, że "jeśli chciałby on (Snowden) tutaj (w Rosji) zostać, to pod jednym warunkiem: powinien zaprzestać swej pracy ukierunkowanej na to, by przynosić szkodę naszym amerykańskim partnerom".
- O ile nam wiadomo, on (Snowden) nie zamierza z tego rezygnować - wyjaśnił rzecznik i oznajmił, że po tym, jak poznał warunki Putina, Amerykanin "nie chce obecnie zostać w Federacji Rosyjskiej".
Wydalenia nie będzie
W poniedziałek Putin wykluczył wydalenie Snowdena do USA, gdyż "Rosja nigdy, nikogo i donikąd nie wydaje". To samo powtórzył we wtorek Pieskow. - Te przypadki, które wydarzyły się w przeszłości, związane były z wymianą (osób), a nie z ich wydawaniem - oznajmił.
Poza tym - mówił prezydencki rzecznik - "sam Snowden - ze szczerych przekonań lub z jakichś innych przyczyn - uważa się za obrońcę praw człowieka, walczącego o ideały demokracji". Zdaniem Pieskowa, "przyznają to już i rosyjscy obrońcy praw człowieka, i ich koledzy za granicą". Z tego względu, "przekazanie i wydanie Snowdena - przez kogokolwiek - do kraju takiego jak USA, gdzie stosowana jest kara śmierci, jest niemożliwe" - oświadczył przedstawiciel prezydenta Rosji.
Pieskow we wtorek dodał, że Snowden złożył wnioski o azyl do 15 państw. Na liście tej znajduje się i Polska.
Rzecznik Kremla zaznaczył też, że rosyjskie służby "nigdy nie współpracowały ze Snowdenem, tzn. nie jest on ich agentem i nie współpracuje z nimi teraz".
Z Kerrym Ławrow o Snowdenie nie rozmawiał
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział z kolei we wtorek w Brunei, że na spotkaniu z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym nie omawiał tematu Edwarda Snowdena. - Temat Snowdena nie był omawiany - powiedział Ławrow, cytowany przez rosyjską agencję ITAR-TASS. Dodał, że "wszystko powiedział prezydent (Władimir Putin)".
Natomiast Associated Press omawiając spotkanie podaje, że wśród "gorących tematów" była sprawa Snowdena oraz konflikt w Syrii. Agencja cytuje rosyjskiego ministra, który pytany przez dziennikarzy przed spotkaniem, czy będzie na nim mowa o możliwości przyznania azylu Snowdenowi, odparł jedynie: - Proszę na mnie nie krzyczeć.
Po spotkaniu, które trwało ponad 90 minut; Ławrow powiedział jedynie, że rozmowa była "doskonała". Natomiast Kerry bezpośrednio po rozmowach z Ławrowem udał się na dalsze spotkania.
Ucieczka ze stanów
Snowden przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu, od 23 czerwca. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.
Amerykanin ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.
Autor: mtom / Źródło: reuters, pap