"Egzekucja". Słowacki rząd oferuje milion euro za informację o zabójcy dziennikarza

Aktualizacja:

Premier Słowacji Robert Fico zaoferował w poniedziałek milion euro nagrody za informację, która pomoże w schwytaniu zabójcy dziennikarza śledczego Jan Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej. Ich zwłoki zostały znalezione w domu pod Bratysławą. Kuciak pisał między innymi o oszustwach podatkowych, miał dostawać pogróżki.

27-letni Kuciak, który pracował dla portalu Aktuality, i jego dziewczyna zginęli od pojedynczych strzałów. Według policji zabójstwo prawdopodobnie miało związek z pracą dziennikarza. Kuciak pisał między innymi o oszustwach podatkowych.

Zwłoki Kuciaka i jego partnerki znaleziono w niedzielę, w ich domu w mieście Wielka Macza, 65 kilometrów na wschód od Bratysławy. Policja udała się tam na prośbę członka rodziny, który martwił się brakiem kontaktu z ofiarami. Według policji zabójstwa dokonano między czwartkiem a niedzielą.

Milion euro nagrody

Premier Słowacji Robert Fico oświadczył w poniedziałek, że jego rząd oferuje milion euro nagrody za informacje, które pomogą w schwytaniu zabójcy.

- Przyjmiemy nawet anonimowe informacje. Cokolwiek, co pomoże w schwytaniu sprawcy czy sprawców tego umyślnego zabójstwa, będzie bardzo cenne - powiedział słowacki premier cytowany przez agencję CTK.

Dodał, że śledztwo będzie prowadzone przez zespół złożony z przedstawicieli prokuratury, MSW, policji i agencji wywiadowczej SIS.

"Egzekucja"

Wcześniej podczas spotkania z dziennikarzami szef słowackiej policji Tibor Gaszpa, mówiąc o śmierci dziennikarza i jego partnerki, użył określenia "egzekucja". Odmówił podania szczegółów i zaapelował do przedstawicieli mediów, by podawali informacje nie tylko bezpośrednio dotyczące zabójstwa reportera Aktuality, ale także ewentualnych innych gróźb formułowanych wobec dziennikarzy.

Jak podkreślił, policja nie miała informacji o groźbach wobec Kuciaka. Nie wskazując konkretnych mediów, zapowiedział objęcie ochroną niektórych dziennikarzy.

Pogróżki

Krytyczna wobec słowackiego rządu gazeta "Dennik N" informuje, że Kuciak badał możliwe przestępstwa podatkowe, m.in. dotyczące osób związanych z najsilniejszą słowacką partią polityczną SMER, której przewodzi premier Robert Fico.

Kuciak w ostatnich miesiącach zajmował się aferą związaną z przedsiębiorcą Marianem Kocznerem. Ten miał mu grozić i powiedzieć, że "zacznie interesować się jego rodzicami i rodziną" oraz zagroził, że "jeżeli znajdzie jakieś brudy (na Kuciaka), to je upubliczni".

Dziennikarz we wrześniu złożył zawiadomienie na policji w sprawie pogróżek. W mediach społecznościowych żalił się na opieszałość słowackiej policji. Sprawa policyjnego dochodzenia zostanie zbada przez prokuraturę.

Koczner w poniedziałek odciął się od zabójstwa reportera. Stwierdził także, że nigdy mu nie groził.

Kuciak pisał dla portalu Aktuality.skaktuality.sk

"Atak na wolność prasy i na demokrację"

W specjalnym oświadczeniu wydanym po śmierci Kuciaka wydawca Aktuality, koncern Ringier Axel Springer Slovakia, złożył kondolencje bliskim Kuciaka i zaapelował o wyjaśnienie okoliczności zabójstwa reportera, który dla portalu pracował od trzech lat. "Jesteśmy przekonani, że ta okrutna egzekucja była związana z działalnością śledczą naszego kolegi" - napisano w oświadczeniu.

W związku z zabójstwem dziennikarza słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak zrezygnował z udziału w wyjazdowym posiedzeniu rządu i wrócił do Bratysławy.

Na Słowacji nie było dotąd potwierdzonego przypadku zamordowania dziennikarza. CTK zwróciła uwagę, że od 10 lat nie jest znany los dziennikarza śledczego Pavola Rypala, który zajmował się tematami związanymi z mafią. W 2015 roku policja prosiła też o pomoc w poszukiwaniach dziennikarza "Hospodarskich Novin" Miroslava Pejki.

Media społecznościowe nawołują do udziału w planowanym na 13 marca marszu sprzeciwu wobec zabójstwa dziennikarza, ale też korupcji.

Drugie zabójstwo dziennikarza w UE w ciągu kilku miesięcy

Organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) w reakcji na informację o zabójstwie podkreśliła, że jest to drugie zabójstwo dziennikarza w kraju Unii Europejskiej w ostatnich miesiącach. Zaapelowano o przeprowadzenie śledztwa, które wyjaśni dokładne okoliczności śmierci Kuciaka.

16 października 2017 roku samochód maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizii został wysadzony w powietrze, w wyniku czego kobieta zginęła na miejscu. Dziennikarka opisywała przypadki korupcji wśród miejscowych polityków.

Autor: MR, pk/AG/kwoj / Źródło: PAP, DennikN.sk

Tagi:
Raporty: