Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Robert Fico spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem
Robert Fico spotkał się w Moskwie z Władimirem PutinemReuters
wideo 2/4
Robert Fico spotkał się w Moskwie z Władimirem PutinemReuters

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiadał, że rozmowy Fico i Putina mają skupić się na tranzycie gazu i obecnej sytuacji międzynarodowej. Dodał, że spotkanie na Kremlu zostało zorganizowane "kilka dni temu".

KIM JEST ROBERT FICO? CZYTAJ WIĘCEJ: Pragmatyczny do kwadratu. Postkomunista i liberał, eurosceptyk i euroentuzjasta w jednym

Robert Fico spotkał się w Moskwie z Władimirem PutinemPAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Fico: Putin potwierdził gotowość kontynuacji dostaw gazu

W niedzielę wieczorem Fico napisał w mediach społecznościowych, że przedstawiciele Unii Europejskiej zostali wcześniej poinformowani o jego wizycie w Moskwie. Przekazał, że Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację".

"W długiej rozmowie z Władimirem Putinem wymieniłem poglądy na temat sytuacji militarnej na Ukrainie, możliwości wczesnego pokojowego zakończenia wojny oraz wzajemnych stosunków między Słowacją Federacją Rosyjską, które zamierzam standaryzować. Pomogą w tym również działania związane z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej i zwycięstwa nad faszyzmem, gdzie decydującą rolę odegrali Rosjanie, Białoruś, Ukraińcy i inne narody byłego ZSRR" - napisał szef słowackiego rządu.

Tranzyt gazu przez Ukrainę

Słowacja jest uzależniona od przesyłu gazu przez Ukrainę, a Fico - podczas niedawnego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli - starał się zainteresować inne kraje członkowskie problemem tranzytu przez Ukrainę gazu z Rosji, jednak nie odniósł sukcesu. Po szczycie przekazał, że jeśli prezydent Ukrainy nie pozwoli na odbiór gazu, może to spowodować "poważny konflikt".

Ukraina wielokrotnie powtarzała, że ​​nie przedłuży umowy tranzytowej z Rosją, w związku z trwającą od 34 miesięcy pełnoskalową inwazją tego kraju. Kijów planuje zakończyć kontrakt wraz z końcem tego roku.

Słowacja, która ma długoterminowy kontrakt z rosyjskim gigantem Gazpromem, twierdzi, że tranzyt gazu inną drogą niż z Rosji przez Ukrainę wyniósłby ją ponad 200 milionów euro więcej.

Autorka/Autor:mjz/akw

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Tagi:
Raporty: