Przez Europę przechodzi niż genueński, przynosząc intensywne opady deszczu i burze. Radni Gelnicy ogłosili stan nadzwyczajny. Wieczorem wiatr wiał z prędkością nawet 100 kilometrów na godzinę.
"Dach uniósł się na ich oczach i odleciał"
Burza, która uderzyła w poniedziałek wieczorem w Gelnicę, była "niezwykle silna" - informuje lokalna prasa.
"Najpoważniejszy incydent miał miejsce na jednym z osiedli, gdzie wiatr bez wysiłku zerwał dach budynku mieszkalnego. Mieszkańcy byli w szoku, gdy dach uniósł się na ich oczach i odleciał kilka metrów od budynku. Incydent został również uchwycony na filmie, który obecnie krąży w mediach społecznościowych" - pisze iMeteo.sk.
#gelnica #búrka #strecha
Posted by Štefan Bodnár on Monday, July 7, 2025
Portal zauważył, że wiatr uszkodził również inne budynki, w tym dach przedszkola.
"W kilku miejscach drzewa spadły na drogi i pojazdy, co spowodowało korki. Niektóre odcinki były całkowicie nieprzejezdne, a na miejsce przybyli strażacy zawodowi i ochotnicy" - dodaje serwis.
Burze nad Słowacją
Pas burz przemieszczał się od południa na wschód i północny wschód. Obok ulewnych deszczów padał także grad. Eksperci ze Słowackiego Instytutu Meteorologicznego (SHMU) przed wieczorem w poniedziałek wydali ostrzeżenie, że zimny front może jeszcze zyskać na sile w zderzeniu z cieplejszymi warstwami powietrza na wschodzie i północy kraju.
Policja w województwie koszyckim ostrzegła podróżnych przed utrudnieniami na drogach i na liniach kolejowych. Strażacy nie nadążali z usuwaniem przewróconych drzew i gałęzi, które zatarasowały trasy kolejowe i szczególnie lokalne drogi.
Intensywne opady deszczu w Polsce
Niż genueński zbliża się również do Polski. Podobnie jak w innych częściach Europy, prognozowane są intensywne, nawalne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia.
Więcej informacji o aktualnej sytuacji pogodowej znajdziesz tutaj.
Autorka/Autor: os/ads
Źródło: PAP, iMeteo.sk
Źródło zdjęcia głównego: Facebook