Papież usunął z grona doradców kardynałów zamieszanych w skandale pedofilskie


Papież Franciszek usunął z Rady Kardynałów dwóch z grona dziewięciu najbliższych współpracowników zamieszanych w skandale pedofilskie w Kościele katolickim. Watykan podał w środę, że usunięci dostojnicy to kardynał George Pell sądzony w Australii i Francisco Javier Errazuriz z Chile.

O decyzji tej zawiadomił watykański rzecznik Greg Burke na zakończenie 27. spotkania dziewięcioosobowej Rady Kardynałów z Franciszkiem.

Jak ogłosił Burke w komunikacie wydanym po obradach, w odpowiedzi na wyrażoną przez swych doradców we wrześniu prośbę o refleksję nad składem Rady, również w związku z zaawansowanym wiekiem jego członków, papież napisał listy do kardynała Pella i kardynała Errázuriza, w których "podziękował im za pracę wykonaną w ciągu pięciu lat".

Z Rady Kardynałów odchodzi też 79-letni Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga. - Biorąc pod uwagę etap prac Rady nie jest przewidziane obecnie mianowanie jego nowych członków - wyjaśnił rzecznik.

Skandale pedofilskie

Pell był przez pierwsze lata pontyfikatu Franciszka jednym z jego najbliższych i najbardziej wpływowych współpracowników. Były metropolita Sydney został mianowany przez papieża prefektem nowego Sekretariatu ds. Ekonomii. W 2017 roku Franciszek urlopował go na czas jego procesu karnego w Australii, gdzie oskarżony jest o czyny pedofilii. Od tamtego czasu nie wrócił do Watykanu.

Errázuriz oskarżany jest zaś o tuszowanie skandalu pedofilskiego w Chile, zwłaszcza czynów księdza Fernando Karadimy, który został uznany za seryjnego pedofila. Na tle skandalu w chilijskim Kościele dymisję na ręce papieża złożyli w maju wszyscy tamtejsi biskupi.

Rada Kardynałów pomaga papieżowi w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości