Sikorski u Ławrowa. "Są między nami również sprawy trudne"

Aktualizacja:
"Są między nami sprawy trudne"
"Są między nami sprawy trudne"
tvn24
Sikorski i Ławrow przewodniczą posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiejtvn24

Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow spotkali się w Moskwie na posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Tematem rozmów szefów dyplomacji Polski i Rosji są aktualne problemy stosunków dwustronnych, a także zagadnienia regionalne i międzynarodowe. Posiedzenie Komitetu poprzedziły rozmowy ministrów w cztery oczy, podczas których Sikorski poruszył - jak to ujął - trudne problemy związane z katastrofą smoleńską.

Jak mówił wcześniej dziennikarzom polski minister, wizyta ta była planowana od dawna. - Odbywa się w formule komitetu strategii, czyli ekipy reprezentującej szereg resortów pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych, tak aby mogły nastąpić ustalenia w dziedzinie transportu, kultury, edukacji i innych - poinformował.

Wśród uczestników są przedstawiciele różnych resortów zaangażowanych we współpracę dwóch krajów.

Tematem dyskusji są m.in. kwestie międzynarodowe i regionalne, w tym zagadnienia bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Poruszone będą też plany przedsięwzięć promocyjnych i kulturalnych obu krajów u siebie nawzajem, jak również kwestia ewentualnej współpracy w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw świata, które odbędą się w 2018 roku w Rosji. Polska - jak przekazał rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki - gotowa jest podzielić się doświadczeniami z organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku.

Rozmawiali "w cztery oczy"

Posiedzenie Komitetu poprzedziły jednak rozmowy ministrów w cztery oczy, podczas których Sikorski poruszył - jak to ujął - trudne problemy związane z katastrofą smoleńską.

- Tak jak to między sąsiadami bywa, są kwestie, w których się zgadzamy, w których mamy sukcesy. Cieszymy się z rosnącego handlu między naszymi krajami, cieszymy się z procesu pojednania między naszymi Kościołami - powiedział po rozmowie szef polskiej dyplomacji.

- Ale - jak zastrzegł - są między nami również sprawy trudne i o nich przed chwilą rozmawialiśmy, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i kwestiach związanych z katastrofą smoleńską.

- Mam nadzieję, że posuniemy je do przodu - dodał.

Ławrow oświadczył z kolei, że "w niektórych sferach współpracy osiągnęliśmy korzystne dla naszych społeczeństw i narodów rezultaty; w innych kontynuujemy dyskusję i liczymy, że uda nam się doprowadzić do postępu".

- Dzisiejsze spotkanie jest jak najbardziej na czasie, zarówno z punktu widzenia spraw dwustronnych, jak i dalszego współdziałania w sprawach międzynarodowych - dodał szef rosyjskiego MSZ.

"Będziemy cierpliwie drążyć"

Już wcześniej premier Donald Tusk w Brukseli informował, że minister Sikorski poruszy w rozmowach kwestię zwrotu przez stronę rosyjską wraku samolotu Tu-154M

Minister Sikorski 10 grudnia poinformował, że na forum Rady ds. zagranicznych UE skierował prośbę do wysokiej przedstawiciel UE Catherine Ashton, aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego Tu-154.

- Bo skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia tej kwestii na poziom międzynarodowy - uzasadniał szef MSZ.

Minister zapowiedział też, że strona polska będzie tę sprawę "cierpliwie drążyć". - Mamy nadzieję, że Rosja wreszcie uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze, że może być przekazany naszej prokuraturze - mówił. Propozycja Sikorskiego wprawiła w "skrajne zdumienie" rosyjskie MSZ. - Nasi polscy partnerzy bardzo dobrze znają stanowisko Rosji, które wielokrotnie przekazywano im na różnych szczeblach - oświadczył w piątek rzecznik prasowy MSZ FR Aleksandr Łukaszewicz.

Przypomniał, że "sprowadza się ono do tego, iż sprawa zwrotu szczątków (samolotu), mających status dowodów rzeczowych, zgodnie z rosyjskim prawem, może być rozpatrywana tylko po zakończeniu wszystkich procedur śledczych związanych z katastrofą", a Komitet Śledczy FR swojego śledztwa jeszcze nie zamknął. "Pożyteczne forum" Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej został utworzony po oficjalnej wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce w styczniu 2002 roku. Zadaniem Komitetu jest uzgadnianie strategicznych aspektów dwustronnej współpracy. W jego pracach uczestniczą reprezentanci różnych resortów. Jak oświadczył w piątek rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz, Komitet jest "pożytecznym forum". - Właśnie dlatego zaproponowaliśmy polskim partnerom, by w oparciu o wyniki obecnego posiedzenia przystąpić do uzgadniania wspólnego dokumentu, który określałby strategię dalszej budowy relacji między FR i Polską na średnioterminową perspektywę - oznajmił.

Autor: dp//gak,mtom / Źródło: PAP