Serbskie media donoszą, że zgodnie z rządową "Koncepcją totalnej obrony kraju" w przypadku wybuchu wojny lub stanu wyjątkowego obywatele Serbii muszą zapewnić sobie dostawy żywności i innych podstawowych artykułów na okres co najmniej pięciu dni.
W przypadku wybuchu wojny lub stanu wyjątkowego obywatele Serbii muszą być przygotowani na przetrwanie bez wsparcia instytucji publicznych co najmniej pięciu dni - podaje w poniedziałek portal Balkanska bezbednosna mreża, powołując się na rządową "Koncepcję totalnej obrony kraju".
Zapewnienie sobie dostaw uznawane jest za obowiązek jednostki w stanie wojny i w innym okresie nadzwyczajnym - wynika z rządowego dokumentu.
Ministerstwo obrony narodowej Serbii przygotuje projekt rozporządzenia, które określi zakres indywidualnego przygotowania, czyli dokładnie wskaże, co każdy obywatel powinien posiadać w ramach swoich zapasów niezbędnych do przetrwania pierwszych dni sytuacji kryzysowych.
Serbia pracuje nad strategią obronności i bezpieczeństwa
Pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie i niestabilność polityczna na świecie wymusiły zmianę podejścia do obrony społeczeństw, a nowym trendem jest tzw. masowa obrona totalna, w której każda część społeczeństwa i każdy indywidualny obywatel ma swój udział w obronie - wyjaśnił portal.
Zainteresowanie obroną cywilną - podtrzymywane w czasach Jugosławii i w latach następujących po jej upadku - stopniowo wygasło, a od 2006 roku nie podlega już ona ministerstwu obrony narodowej - przypomniał portal.
W grudniu 2019 roku do strategii obronności i bezpieczeństwa narodowego wprowadzono jednak termin "obrony totalnej", a w 2023 roku został on uaktualniony. Dokument jest jednak ciągle utrzymywany w tajemnicy.
Struktury państwowe czy przedsiębiorstwa w stanie wojny i stanie nadzwyczajnym mają obowiązek zapewnić regularne dostawy podstawowych artykułów spożywczych, wody, paliw, energii elektrycznej oraz innych produktów i usług. Od obywateli wymaga się przygotowania na pierwsze dni ewentualnego kryzysu, gdyby okoliczności uniemożliwiły szybką reakcję państwa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock