Senatorowie grożą sankcjami krajom, które przyjmą Snowdena

Świat

Aktualizacja:
Putin: rozmawialiśmy tylko o Syriitvn24
wideo 2/8

Komisja amerykańskiego Senatu chce, by zastosować sankcje przeciwko każdemu krajowi, który zaoferuje azyl Edwardowi Snowdenowi. Były pracownik CIA i NSA od kilku tygodni przebywa na terenie lotniska Szermietiewo w Moskwie.

Decyzję podjęto na posiedzeniu Committee on Appropriations. Senatorowie są zdania, że wobec każdego kraju, który zdecyduje się na pomoc wobec Snowdena, powinny być zastosowane sankcje handlowe lub inne.

Problemy: Snowden i Syria

Republikański senator Lindsey Graham tłumaczył, że decyzja komisji ma zwrócić uwagę wszystkich krajów, nie tylko Rosji. Zaznaczył jednak, że Moskwa ma inny pogląd niż USA na szereg spraw, włączając w to wojnę domową w Syrii.

- Jeśli mówimy o Rosji, nie chodzi tylko o Snowdena. Moskwa jest sprzymierzeńcem Iranu, zginęło już 100 tys. Syryjczyków, a oni zapewniają broń Assadowi, co popycha ich w ręce Hezbollahu. I naprawdę tyle wystarczy - powiedział Graham. Polityk zasugerował, by USA zbojkotowało zimową olimpiadę w Rosji w 2014 roku.

Putin: rozmawialiśmy tylko o Syriitvn24
wideo 2/8

Lista sankcji

Decyzja senackiej komisji sprawia, że Sekretarz Stanu John Kerry będzie zobowiązany do opracowania listy sankcji polegających na "cofnięciu lub zawieszeniu przywilejów lub preferencji handlowych".

Edward Snowden wystąpił o azyl do 21 państw. Pozytywnie na jego prośbę odpowiedziały Boliwia, Wenezuela i Nikaragua.

"Voice of America" zauważa, że na razie nie wiadomo, jak takie sankcje miałyby działać, ale zauważa, że zagrożone mogłyby zostać funkcjonujące programy handlowego uprzywilejowania dla krajów rozwijających się, m.in. Boliwii, Wenezueli.

Dziennikarze zwracają też uwagę, że zagrożone mogłoby zostać porozumienie o wolnym handlu z Nikaraguą, gdyby to państwo zdecydowało się na udzielenie azylu Snowdenowi.

Autor: pk\mtom/zp / Źródło: USA Today

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Tagi:
Raporty: