Seks coraz mniej bezpieczny. Alarmujące dane o współżyciu nastolatków

Źródło:
tvn24.pl
Rekordowa liczba zakażeń HIV w Polsce
Rekordowa liczba zakażeń HIV w Polsce
TVN24
Rekordowa liczba zakażeń HIV w PolsceTVN24

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed alarmującym spadkiem odsetka stosowania prezerwatyw przez aktywnych seksualnie nastolatków na całym świecie. Wśród młodych Polaków tej metody antykoncepcji podczas ostatniego stosunku nie zastosowało 29 procent chłopców i 22 procent dziewcząt. WHO zauważa też, że prawie jedna trzecia młodych nie zabezpiecza się w ogóle.

W czwartek europejski oddział WHO przedstawił dane, z których wynika, że w ciągu ostatniej dekady na całym świecie znacząco spadł odsetek aktywnych seksualnie nastolatków, którzy się zabezpieczają z użyciem prezerwatyw. "Naraża to młodych ludzi na istotne ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową i nieplanowanych ciąż" - podkreślono. "Z danych jasno wynika, że spadek stosowania prezerwatyw jest powszechny, obejmuje wiele krajów i regionów, przy czym niektóre z nich doświadczają bardziej dramatycznego spadku niż inne" - zauważono.

ZOBACZ TEŻ: Badminton zamiast seksu? Burza w internecie po publikacji poradnika dla uczniów i nauczycieli

Alarmujące dane WHO

Raport bazuje na sondażach przeprowadzanych wśród ponad 242 tys. 15-latków z 42 państw i regionów z Europy, Azji Środkowej i Kanady w latach 2014-2022. Wynika z niego, że w 2022 roku jeden na pięciu (20 proc.) chłopców i jedna na siedem (15 proc.) dziewcząt w tym wieku miało za sobą inicjację seksualną.

Odsetek młodych, którzy podczas ostatniego stosunku seksualnego zabezpieczali się, używając prezerwatywy, spadł tymczasem w 2022 roku wśród chłopców do 61 proc. z 70 proc. odnotowanych w 2014, zaś wśród dziewcząt do 57 proc. z 63 proc. osiem lat wcześniej. W dodatku prawie jedna trzecia (30 proc. chłopców i 31 proc. dziewcząt) przyznała, że podczas ostatniego stosunku nie zabezpieczała się żadną z dostępnych metod antykoncepcji. Ponadto nastolatkowie pochodzący z rodzin niezamożnych częściej zgłaszali, że się w ogóle nie zabezpieczali (33 proc.) niż ich rówieśnicy z bardziej zamożnych rodzin (25 proc.).

WHO zauważa, że zarazem poziom stosowania tabletek antykoncepcyjnych pozostał w ostatnich latach stabilny i 26 proc. nastolatków zadeklarowało w 2022 roku, że zastosowało je przed ostatnim stosunkiem.

Antykoncepcja w Polsce

W raporcie zaprezentowano też dane z podziałem na kraje. Wynika z nich, że w 2022 roku 10 proc. 15-letnich Polek i 20 proc. 15-letnich Polaków miało za sobą pierwszy stosunek seksualny. 66 proc. dziewcząt przyznało, że ich partner użył prezerwatywy podczas ostatniego stosunku, a wśród chłopców takiej odpowiedzi udzieliło 53 proc. pytanych. Tej metody antykoncepcji podczas ostatniego stosunku nie zastosowało 29 procent chłopców i 22 procent dziewcząt, natomiast pozostali nie byli pewni, czy została ona zastosowana.

Z kolei zastosowanie tabletki antykoncepcyjnej podczas ostatniego stosunku potwierdziło w badaniu 14 proc. młodych Polek i 24 proc. młodych Polaków. Jednocześnie 31 proc. dziewcząt i 42 proc. chłopców przyznało, że nie zabezpieczało się wówczas wcale.

Organizacja podkreśliła, że dane te pokazują, jak ważne jest zapewnienie młodym ludziom kompleksowej edukacji seksualnej. Zdaniem głównego autora raportu dr. Andrasa Kolto z Uniwersytetu w Galway jest to kluczem do "umożliwienia wszystkim młodym ludziom podejmowania świadomych decyzji dotyczących seksu w szczególnie wrażliwym momencie w ich życiu, gdy przechodzą z okresu dojrzewania do dorosłości". Zauważył, że oprócz samych informacji młodzi potrzebują też "bezpiecznej przestrzeni na dyskutowanie o kwestiach takich, jak zgoda, relacje intymne, tożsamość płciowa czy orientacja seksualna".

ZOBACZ TEŻ: Ile Polacy wiedzą o seksie? Dużo mniej, niż myślą

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock