Watykański znaczek na Światowe Dni Młodzieży oburzył wielu Portugalczyków

Źródło:
lisboa2023.org, NiT, NCR, Revista Comunidades, Der Spiegel, TVN24.pl
Papież Franciszek przybył na Światowe Dni Młodzieży
Papież Franciszek przybył na Światowe Dni Młodzieżytvn24
wideo 2/4
Papież Franciszek przybył na Światowe Dni Młodzieżytvn24

Stolica Apostolska podjęła decyzję o wycofaniu z obiegu znaczka pocztowego upamiętniającego tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie po zaledwie trzech dniach od jego zaprezentowania. Chodzi o kontrowersje, które wzbudził w Portugalii. Zdaniem niektórych nawiązywał do byłego dyktatora i kolonialnej przeszłości kraju. 

Znaczek pocztowy, upamiętniający tegoroczną edycję Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia, został przedstawiony na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia w poniedziałek, 15 maja. Dzień później miał trafić do obiegu, jednak już 18 maja w rozmowie z portugalską rozgłośnią Radio Renascença Stolica Apostolska poinformowała o jego wycofaniu.

ZOBACZ TEŻ: Hiszpania. Sąd nakazał wstrzymanie emisji znaczka z sierpem i młotem

Watykański znaczek na Światowe Dni Młodzieży oburzył Portugalczyków

Jak napisano na stronie ŚDM, projekt autorstwa Stefano Morri’ego przedstawia "papieża Franciszka na dziobie łodzi, prowadzącego młodych ludzi w przyszłość". Portugalscy komentatorzy zwracają jednak uwagę na fakt, iż widoczny na znaczku "dziób łodzi" to fragment Pomnika Odkrywców w Lizbonie. Obiekt ten budzi sprzeciw części Portugalczyków. Powstał bowiem za czasów reżimu Antonio de Oliveiry Salazara, a jego celem była promocja ekspansji kolonialnej w Afryce. Dyktator ustąpił w 1968 roku, a stworzony przez niego system został obalony w 1974 roku w wyniku tzw. rewolucji goździków. Jego postać wciąż wzbudza w kraju duże emocje.

Zaprezentowany w poniedziałek znaczek wzbudził więc w portugalskiej przestrzeni medialnej spore kontrowersje. Użytkownikom social mediów kojarzył się on z kolonializmem, rasizmem i rządami dyktatury - zauważa portal NiT. Poproszony o ocenę projektu delegat Papieskiej Rady ds. Nauk Historycznych Carlos Moreira Azevedo, cytowany przez Revista Comunidades, stwierdził, że został on stworzony "w bardzo złym guście". Nakład znaczka miał wynieść 45 tysięcy egzemplarzy.

ZOBACZ TEŻ: "Pamiętajcie - 'ruski wojenny okręt' zawsze ma tylko jeden kierunek". Zełenski pokazał specjalne znaczki pocztowe

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: lisboa2023.org, NiT, NCR, Revista Comunidades, Der Spiegel, TVN24.pl