Ruxpert prawie jak Putin. Kto finansuje "prawdę o Rosji bez brudów"?


Twórca rosyjskiej Wikipedii twierdzi, że dostarcza "prawdę o Rosji bez brudów, wrogiej propagandy i innych ozdobników" i wyposaża "rosyjskich patriotów" we wiarygodne argumenty. Reuters pisze, że radykalne i antyzachodnie hasła Olega Makarenki w ostatnim czasie tylko zyskały na popularności. Ironizuje, że portal Ruxpert jest odbiciem ideologii prezydenta Władimira Putina i że wypowiedział Zachodowi wojnę informacyjną.

Makarenko mówi bez ogródek: chce przedstawiać historię tak prosto, jak tylko się da i dawać odpór "rusofobom", którzy pracują na rozłam i poniżają Rosję.

"Rosyjska Wikipedia" z prorosyjskim zamysłem

Rosjanin jest znanym blogerem, który pisze pod pseudonimem Fritz Morgen. W 2007 roku założył portal Ruxpert, który łudząco przypomina Wikipedię. Twierdzi, że podobnie jak w przypadku amerykańskiego wzoru, artykuły powstają tam za darmo, a portal utrzymuje się z datków od czytelników.

Makarenko zaprzecza, że pieniądze płyną do niego od polityków. Mimo tych deklaracji - jak pisze Reuters - Ruxpert idealnie wpisuje się w antyzachodnią propagandę uprawianą przez mainstreamowe rosyjskie media.

Portal oferuje szeroki zakres tematów: od Krymu, przez pojęcie Noworosji, po "liberalne mity" i tematy dotyczące "seksualności". W jednej z notek można przeczytać, że to Zachód jest odpowiedzialny za protesty w Kijowie, które doprowadziły do odsunięcia od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wyprzedza myśli Putina?

- Rosja wyznaje ideologię tradycyjnego konserwatyzmu. Ludzie mają wybór - z jednej strony widzą Zachód, gdzie indywidualizm i tolerancję doprowadzono do skrajności, parad gejów i braku tradycyjnej rodziny - powiedział Makarenko. - Rosja wyznaje bardziej tradycyjne wartości. Nie mogę powiedzieć, że jest to droga rozwoju, która gwarantuje przyszłość w jasnych barwach, ale nie jest ślepa, jak Zachód.

Makarenko swój portal nazywa "Podręcznikiem patrioty" i twierdzi, że odgrywa znacząca rolę w wojnie informacyjnej z Zachodem. Uważa, że jego medium i podobne były potrzebne ludziom po rozpadzie ZSRR, który spowodował, że USA "połykało kraje jak orzeszki, jeden po drugim".

Reuters pisze, że idealnie odwzorowuje sposób myślenia prezydenta Władimira Putina. Ironizuje, że może je nawet wyprzedzać.

Hasła Makarenki stały się wyjątkowo popularne po aneksji Krymu i w czasie kryzysu ukraińskiego.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości