Rusza budowa bazy USA w Redzikowie. Ta w Rumunii dała "same korzyści"

Lada dzień początek budowy bazy USA w Redzikowie. "To same korzyści"
Lada dzień początek budowy bazy USA w Redzikowie. "To same korzyści"
TVN24 Biznes i Świat
Baza w Rumunii ma chronić południową Europę, baza w Redzikowie północnąTVN24 Biznes i Świat

W pomorskim Redzikowie rusza budowa bazy pocisków amerykańskiego systemu antyrakietowego. Oficjalne rozpoczęcie prac już w piątek. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy miejscowości? - To same korzyści - zapewnia burmistrz rumuńskiej miejscowości Deveselu, gdzie zakończyła się już budowa pierwszej amerykańskiej bazy będącej elementem tarczy antyrakietowej. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na strategiczne znaczenie tej maleńkiej, rumuńskiej miejscowości. Ale to właśnie w liczącym zaledwie 3 tys. mieszkańców Deveselu powstała amerykańska baza antyrakietowa.

"Wreszcie do nas przyjechali"

- Ulokowanie tu amerykańskiej bazy przyniosło nam same korzyści - przekonuje Ion Aliman, burmistrz miasteczka. Budowa bazy ruszyła w październiku 2013 roku i kosztowała Amerykanów ok. 150 mln dolarów.

- Mam o Amerykanach bardzo dobre zdanie. Wybudowali nam przedszkola, zainwestowali w infrastrukturę, robią same miłe rzeczy - powiedziała Catarina Poune, mieszkanka Deveselu. - Na Amerykanów czekaliśmy od pół wieku i wreszcie do nas przyjechali - cieszył się inny mieszkaniec miasteczka, Emil Proca.

Dwie bazy do ochrony Europy

W bazie w ramach systemu Aegis znajduje się bateria pocisków przeznaczonych do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Pracować w niej będzie ok. 200 wojskowych i cywilów. Pociski te mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów obronnych, ale i tak budowana w Europie Środkowo-Wschodniej amerykańska tarcza antyrakietowa działa na Moskwę jak płachta na byka.

Baza w Rumunii ma chronić część południową Europę. Część północna ma być chroniona przez polską bazę w Redzikowie. Jej budowa uroczyście ruszy już w piątek, a operacyjność ma uzyskać w 2018 roku.

Więcej materiałów na stronie "Faktów z zagranicy" w TVN24.

Autor: mm//gak / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Tagi:
Raporty: