Rosji nie stać na tarczę

 
TVN24Rosjanie nie stworzą podobnego do amerykańskiego systemu obrony

Rosja nie zamierza budować własnego systemu tarczy antyrakietowej analogicznego do amerykańskiego - zapowiedział w piątek dowódca rosyjskich wojsk kosmicznych, generał Władimir Popowkin.

- Idea utworzenia systemu tarczy antyrakietowej na terytorium Federacji Rosyjskiej byłaby korzystna w związku z rozwojem środków ataku z powietrza i kosmosu. Jednak dla realizacji tego systemu w całej Rosji konieczne byłyby ogromne wydatki - wyjaśnił dowódca.

Jednak, jak wyjaśnił Popowkin, Federacja Rosyjska nie jest skazana na bezczynność. - Na dążenia USA, aby wciągnąć nas w wyścig budowy obrony przeciwrakietowej Rosja może odpowiedzieć innymi, asymetrycznymi krokami - oświadczył.

Idea utworzenia systemu tarczy antyrakietowej na terytorium Federacji Rosyjskiej byłaby korzystna w związku z rozwojem środków ataku z powietrza i kosmosu. Jednak dla realizacji tego systemu w całej Rosji konieczne byłyby ogromne wydatki. gen. Władimir Popowkin

Ponownie pojawiło się wyraźne "nie" dla amerykańskiego projektu w Europie, bo zdaniem dowódcy wojsk kosmicznych, tarcza rakietowa zagraża strategicznym siłom nuklearnym Rosji.

W ocenie generała Popowkina amerykańskie zapewnienia, że instalacja w Polsce i Czechach nie jest wymierzona w Rosję to gra, która przekonać społeczność międzynarodową i media do projektu.

Tarcza antyrakietowa w Europie

Globalna tarcza przeciwrakietowa ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem państw nieprzewidywalnych, na przykład Iranu. Amerykanie chcą w Czechach wybudować wchodzący w skład tarczy radar zdolny wykrywać nadlatujące rakiety balistyczne, a w Polsce rozmieścić bazę pocisków przechwytujących.

Do wielkich przeciwników tarczy należy Rosja, która uważa, że amerykańska instalacja zachwieje równowagą sił w Europie. Część specjalistów uważa, że tarcza antyrakietowa w ogóle straciła rację bytu po tym, jak raport agencji wywiadowczych USA stwierdził, że co najmniej od kilku lat program atomowy Teheranu nie ma charakteru wojskowego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24