Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow poinformował, że rozmowy w sprawie rozwiązania konfliktu w Syrii, w których uczestniczyć ma strona rządowa i opozycja, mogą rozpocząć się 27-28 stycznia. Początkowo podawano datę 25 stycznia.
Według wiceministra opóźnienie rozpoczęcia rozmów pod auspicjami ONZ, które mają być zorganizowane w Genewie, jest spowodowane m.in. sporami dotyczącymi składu delegacji opozycji. Syryjski rząd zapewniał, że jest gotowy wziąć udział w genewskich rozmowach w planowanym terminie. Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że w dalszym ciągu liczy na start rozmów w najbliższy poniedziałek, a "w ciągu weekendu będzie analizował postęp".
Opozycja nie chce siadać do stołu
Natomiast wspierana przez Arabię Saudyjską syryjska opozycja wykluczyła nawet niebezpośrednie negocjacje z przedstawicielami reżimu w Damaszku, dopóki nie zostaną podjęte działania w celu powstrzymania rosyjskich nalotów w Syrii - informuje agencja Reutera. Główne problemy na drodze wysiłków pokojowych to brak zgody w sprawie przyszłości syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i tarcia między Arabią Saudyjską a Iranem, uważanym za sojusznika Damaszku. Szef opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej George Sabra przyznał, że utrzymują się przeszkody. Powtórzył żądania zniesienia blokad zamieszkanych obszarów i uwolnienia więźniów; kroki te zostały zawarte w grudniowej rezolucji ONZ w sprawie konfliktu w Syrii. - Wstrzymane musi zostać bombardowanie cywilów przez rosyjskie lotnictwo, a blokady oblężonych miejsc - zniesione - zaznaczył. W tym tygodniu Sabra został mianowany wysokim rangą przedstawicielem opozycyjnej delegacji w czasie wszelkich rozmów ze stroną rządową.
Amerykański sekretarz stanu John Kerry mówił w czwartek, że strony delegacji początkowo nie będą ze sobą konfrontowane; mają być to "rozmowy zbliżeniowe", w czasie których przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji spotkają się osobno - dodał.
Plan jest
Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w grudniu 2015 roku rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego miały się rozpocząć w styczniu. Plan zaakceptowany przez RB ONZ przewiduje między innymi utworzenie rządu przejściowego oraz przeprowadzenie wolnych wyborów i opracowanie nowej konstytucji w ciągu 18 miesięcy. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji.
Autor: mtom / Źródło: PAP