Rosjanie: to my zabiliśmy Adnaniego. Amerykanie: to żart


Rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Mohammed al-Adnani, o którego śmierci ugrupowanie to powiadomiło we wtorek, zginął w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa w Syrii - poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie. - To żart - odpowiadają w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciele Pentagonu.

"30 sierpnia 2016 roku w rezultacie ostrzału z rosyjskiego bombowca Su-34 (...) w prowincji Aleppo zlikwidowana została duża grupa bojowników IS licząca maksymalnie 40 osób. Wśród zlikwidowanych terrorystów, według informacji potwierdzonych przez kilka kanałów wywiadowczych, był dowódca polowy Abu Mohammed al-Adnani, bardziej znany jako 'oficjalny przedstawiciel ds. współpracy z mediami' międzynarodowej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie" - głosi komunikat rosyjskiego resortu obrony.

IS poinformowało we wtorek, że al-Adnani poniósł "męczeńską śmierć", a portale zbliżone do dżihadystów przekazały, że zginął on w Aleppo. Według powiązanej z IS agencji Amak, al-Adnani nadzorował tam "działania mające na celu odpieranie operacji militarnych przeciwko Aleppo". Agencja Amak nie ujawniła, w jakich okolicznościach al-Adnani zginął.

- Twierdzenie Rosji to żart - odpowiadają w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciele Pentagonu. Bardziej dyplomatycznie wypowiedział się Biały Dom, mówiąc, że nie jest świadom żadnych faktów potwierdzających wersję Moskwy.

Propagandysta dżihadystów

Al-Adnani był jednym z najbardziej znanych przywódców tzw. Państwa Islamskiego. Zamieszczał w internecie wiele przesłań audio, w których groził atakami przeciwnikom IS. Latem 2014 r. to on ogłosił utworzenie przez dżihadystów kalifatu na opanowanych przez nich obszarach Iraku i Syrii. W maju al-Adnani wzywał sympatyków tzw. Państwa Islamskiego do dokonywania zamachów na Zachodzie podczas ramadanu. Tzw. Państwo Islamskie kontroluje pewne obszary w prowincji Aleppo, ale nie w samym mieście Aleppo, gdzie rebelianci walczą z syryjskimi siłami rządowymi.

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @MalcolmNance

Tagi:
Raporty: