Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował próby wykreślenia dawnego Frontu al-Nusra z listy organizacji terrorystycznych, których nie obejmuje rozejm w Syrii. Dodał, że Rosja chce opublikowania ustaleń z USA dotyczących tego rozejmu.
Ławrow mówił o tym po spotkaniu w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Luksemburga Jeanem Asselbornem. Ocenił, że najbardziej aktualne zadanie polega na tym, by lista działających w Syrii grup zbrojnych uznanych za organizacje terrorystyczne nie została skrócona. - Jest bardzo wiele dowodów na to, że były Front al-Nusra (obecnie Dżabat Fatah al-Szam) przez wielu uczestników procesów zachodzących na Bliskim Wschodzie jest rozpatrywany jako siła, którą należy zachować w celu zmiany reżimu w Syrii - powiedział Ławrow. Dodał przy tym, że sekretarz stanu USA John Kerry zaprzeczył, "by w planach USA było chronienie Frontu al-Nusra".
Zdaniem Ławrowa nie należy zwlekać z działaniami, których celem jest doprowadzenie do uregulowania politycznego w Syrii. Jak mówił, zgodzili się z Asselbornem, że niedawne rosyjsko-amerykańskie porozumienie o rozejmie powinno pomóc w dążeniu do uregulowania konfliktu. - Wszystko to powinno stworzyć przesłanki dla wznowienia politycznego procesu wewnątrzsyryjskiego, z którym po prostu nie można dłużej zwlekać - mówił szef MSZ Rosji. Ławrow powiedział także, że Rosja chce, by porozumienie z USA zostało opublikowane i zaakceptowane, bez wprowadzania zmian, poprzez rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zarzucił przy tym stronie amerykańskiej chęć "zachowania w sekrecie" tego porozumienia.
Syryjskie zawieszenie broni
Wynegocjowane przez USA i Rosję porozumienie o rozejmie w Syrii między siłami rządowymi a zbrojną opozycją obowiązuje od wieczora w poniedziałek. Obejmuje ono wszystkie strony syryjskiego konfliktu, które przez ONZ nie są uznawane za organizacje terrorystyczne. To oznacza, że z porozumienia wykluczone jest tzw. Państwo Islamskie (IS) oraz dawny Front al-Nusra. Porozumienie to Ławrow i Kerry uzgodnili w miniony weekend. Jeśli uda się utrzymać wstrzymanie walk w Syrii przez tydzień, USA i Rosja utworzą centrum koordynacji działań bojowych skierowanych przeciwko dżihadystom z IS i bojownikom Dżabat Fatah al-Szam. Za pośrednictwem centrum mają być m.in. wymieniane informacje wywiadowcze i uzgadniane szczegóły operacji antyterrorystycznych. Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Zginęło w niej ponad 290 tys. ludzi; ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia swych domów.
Autor: mtom / Źródło: PAP