Amerykanie się wycofują, Rosja "będzie robić wszystko", aby zapobiec agresji na Tadżykistan

Źródło:
PAP, TASS

Rosja deklaruje zamiar obrony Tadżykistanu przez zagrożeniem z Afganistanu. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że w tym celu może zostać wykorzystany potencjał rosyjskiej bazy wojskowej w Duszanbe i Bochtarze.

- Będziemy robić wszystko, w tym wykorzystując możliwości rosyjskiej bazy wojskowej na granicy Tadżykistanu z Afganistanem, aby zapobiec wszelkim agresywnym najazdom na naszych sojuszników - powiedział Siergiej Ławrow w trakcie wizyty w Laosie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Podkreślił, że Rosję łączą zobowiązania w ramach Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB). Do tej poradzieckiej organizacji obronnej należą między innymi byłe republiki ZSRR w Azji Środkowej. Ławrow, cytowany przez agencję TASS, przypomniał, że prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał na ten temat z przywódcami Tadżykistanu i Uzbekistanu, jest także w kontakcie z innymi prezydentami państw Azji Środkowej. - Zobowiązania w ramach ODKB pozostają w pełnej mocy. Przedstawiciele sekretariatu organizacji odwiedzili obszar granicy tadżycko-afgańskiej, ocenili sytuację i będą składać sprawozdania - dodał szef rosyjskiego MSZ.

Ćwiczenia żołnierzy 201. bazy rosyjskiej na jednym z poligonów w Tadżykistanie Ministerstwo Obrony Rosji

Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził, że Rosja uważnie śledzi sytuację w Afganistanie, która - jak ocenił - "ma tendencję do raptownego pogarszania się, w tym również w kontekście pospiesznego wycofywania wojsk amerykańskich i innych państw NATO, które przez dziesięciolecia pobytu w tym kraju nie osiągnęły wymiernych efektów w zakresie stabilizacji sytuacji".

Rosyjska armia podała dzień wcześniej, we wtorek, że w bazie w Tadżykistanie przeprowadzono sprawdzian gotowości bojowej.

Siły rosyjskiej bazy na terytorium Tadżykistanu, podlegającej Centralnemu Okręgowi Wojskowemu sił zbrojnych Rosji, rozmieszczone są w dwóch miastach - Duszanbe i Bochtarze (na południe od Duszanbe, około 150 km od afgańskiego Kunduzu). Baza jest największym obiektem wojskowym Rosji za granicą. W jej skład wchodzą jednostki zmechanizowane, pancerne, artyleryjskie, zwiadowcze, a także siły obrony przeciwlotniczej i łączności.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, TASS

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji