Rok temu został otruty Nawalny. Na czarnej liście USA i Wielkiej Brytanii pojawiły się nowe nazwiska

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

USA i Wielka Brytania nałożyły nowe sankcje przeciwko osobom zamieszanym w próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Dokładnie rok temu bloger i krytyk Kremla stracił przytomność na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy.

"Dziś Wielka Brytania i USA wspólnie podejmują dalsze działania przeciwko osobom bezpośrednio odpowiedzialnym za otrucie pana Nawalnego. Podobnie jak zrobiliśmy to po użyciu przez Rosję broni chemicznej przeciwko Skripalom w Wielkiej Brytanii w marcu 2018 roku, tak nadal podkreślamy, że konieczne jest pociągnięcie do odpowiedzialności i ukaranie tych, którzy używają broni chemicznej" - głosi wspólne oświadczenie rządów, opublikowane przez Departament Stanu USA.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W marcu 2018 roku w Salisbury w Anglii doszło do próby otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracującego z Wielką Brytanią podwójnego agenta Siergieja Skripala oraz jego córki. W tym celu użyto chemicznej substancji bojowej nowiczok, zaprojektowanej przez naukowców w ZSRR do celów wojskowych. Winą za próbę zabójstwa brytyjski rząd i wiele innych państw zachodnich obarcza Rosję, która odrzuca oskarżenia.

Apel do Rosji

W piątek Wielka Brytania ogłosiła zamrożenie zagranicznych aktywów i zakaz podróży dla siedmiu funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy mieli wziąć udział w próbie otrucia Nawalnego nowiczokiem na Syberii dokładnie rok temu.

Mimo wydanego oświadczenia USA jak dotąd nie opublikowały szczegółów swoich sankcji przeciwko osobom, zamieszanym w próbę otrucia Nawalnego.

Oba kraje wezwały Rosję do zgłoszenia i pozbycia się swojego programu broni chemicznej. Wyraziły też ubolewanie z powodu braku odpowiedniego śledztwa w sprawie próby otrucia Nawalnego. "Powtarzamy nasze zainteresowanie w stabilne i przewidywalne relacje z Rosją, w oparciu o pełną zgodność i wdrażania międzynarodowych zobowiązań i obowiązków" - napisały rządy w oświadczeniu.

Krytyk Kremla Aleksiej Nawalny Shutterstock

Stracił przytomność na pokładzie samolotu

20 sierpnia 2021 roku Aleksiej Nawalny został hospitalizowany w Omsku na Syberii. Lider antykremlowskiej opozycji poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Maszyna wylądowała awaryjnie w Omsku. Na żądanie rodziny kilka dni później aktywistę przetransportowano do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany badaniom i leczeniu.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej potwierdziła, że wobec Nawalnego użyto substancji należącej do grupy nowiczok. Opozycjonista uważa, że za zamachem na jego życie stoją rosyjskie służby specjalne działające na osobiste polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości