Otrucie Siergieja Skripala

12 marca 2018
Rosja negatywnie o współpracy z Wlk. Brytanią po pórbie zatrucia SkripalaBen Birchall/EPA/PAP

Po ataku bronią chemiczną 4 marca 2018 roku w brytyjskim Salisbury były rosyjski agent wywiadu Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym. Premier Theresa May oznajmiła, że winę za ten "zuchwały atak" ponosi Rosja. W sprawie tej na wniosek Londynu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Skripal i jego córka 4 marca stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Komisarz londyńskiej policji Mark Rowley potwierdził, że ich zapaść była następstwem próby zamordowania obojga przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego. Według rzecznika brytyjskiej premier Theresy May, atak na Skripala i jego córkę Julię był "przerażającą i zuchwałą zbrodnią".

Rosyjski dyplomata oskarża Brytyjczyków: uniemożliwiają współpracę w sprawie Skripala

Zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Dmitrij Polanski oskarżył w Nowym Jorku Wielką Brytanię o uniemożliwianie współpracy w badaniu sprawy zamachu na byłego oficera wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię. - Wszystkie nasze wysiłki na rzecz współpracy ze stroną brytyjską są stale odrzucane - przekonywał.

Miasto "wychodzi z cienia". May odwiedziła Salisbury

Brytyjska premier Theresa May odwiedziła Salisbury w rocznicę próby zabójstwa Siergieja Skripala. Szefowa rządu pochwaliła służby ratunkowe za szybką pomoc, a mieszkańców za starania na rzecz odbudowy wizerunku miasta. W piątek zostało ono uznane za oczyszczone z nowiczoka. - Dwanaście miesięcy później widzimy, że to historyczne miasto ponownie przyjmuje tysiące odwiedzających i turystów - mówiła May.

"Możemy teraz ujawnić prawdziwą tożsamość i historię oficera GRU"

Brytyjscy śledczy zidentyfikowali oficera rosyjskiego wywiadu, który jest trzecim podejrzanym o otrucie byłego agenta GRU Siergieja Skripala w Salisbury - poinformowała agencja Reutera powołująca się na dwa źródła informacji. Reuters tym samym potwierdził czwartkowe informacji portalu śledczego Bellingcat, który jako pierwszy ujawnił tożsamość mężczyzny.

Rosjanie wybrali słowo roku

W Rosji wyłoniono słowa najlepiej oddające wydarzenia mijającego roku. Za najważniejsze uznano "nowiczok" - nazwę trucizny użytej w zamachu w Anglii na byłego podwójnego agenta, Siergieja Skripala.

Szef MI6 po raz drugi w swej kadencji zabrał głos. Ostrzegł Rosję

Rosja nie powinna lekceważyć Zachodu - ostrzegł w poniedziałek szef brytyjskiego wywiadu MI6 Alex Younger. Nawiązał do przeprowadzonego na terytorium Wielkiej Brytanii ataku nowiczokiem na Siergieja Skripala. W wystąpieniu dla studentów w Szkocji wspomniał również o globalnej dominacji Chin.

"Skamieniałem ze strachu". Pierwszy wywiad z policjantem otrutym nowiczokiem

Straciliśmy dom, cały dobytek - mówi w opublikowanym w czwartek wywiadzie Nick Bailey. Policjant, który w marcu zatruł się nowiczokiem po wezwaniu do domu Siergieja Skripala, udzielił telewizji BBC pierwszego wywiadu. W rozmowie opowiedział, jak tamten dzień całkowicie zmienił życie jego i jego rodziny.

Bellingcat: Rosjanie mogli inwigilować brytyjskie centrum wizowe

Brytyjski serwis śledczy Bellingcat podał, że dwaj agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego podejrzewani o próbę zabicia Siergieja Skripala mogli dostać brytyjskie wizy dzięki temu, że Federalna Służba Bezpieczeństwa miała dostęp do brytyjskiego centrum wizowego.

Nowy podejrzany w sprawie Skripala. Tropy wskazują na "grupę operacyjną"

Rosyjski portal Fontanka ogłosił w środę, że Wielka Brytania "jest gotowa wskazać" współpracownika dwóch agentów rosyjskiego wywiadu (GRU), którzy dokonali ataku na Siergieja Skripala w angielskim Salisbury. Według portalu jest to prawdopodobnie Siergiej Fiedotow. Z kolei czeskie radio publiczne podało w środę, iż "wydaje się, że Rosjanie utworzyli grupę operacyjną, która śledziła Skripala na długo przed próbą zabójstwa".

Putin: Skripal to drań i zdrajca ojczyzny

On był zwyczajnie szpiegiem i zdrajcą ojczyzny. Im szybciej zakończy się kampania informacyjna wokół niego, tym lepiej - tak w środę Władimir Putin powiedział o byłym pułkowniku wywiadu GRU Siergieju Skripalu. Prezydent zaprzeczył, by Rosja miała związek z marcową próbą otrucia Skripala w brytyjskim Salisbury.