TVN24 | Świat

Polski ambasador złożył listy uwierzytelniające na ręce Putina

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP
23 ambasadorów wręczyło listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji
kremlin.ru23 ambasadorów wręczyło listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji

Polski ambasador w Moskwie Krzysztof Krajewski złożył listy uwierzytelniające. W ten sposób rozpoczął oficjalnie misję w Rosji.

Władimir Putin, przyjmując listy uwierzytelniające od nowego ambasadora, przyznał, że "kontakty rosyjsko-polskie mogłyby być oczywiście bardziej merytoryczne i produktywne, tym bardziej, że jesteśmy sąsiadami nad Bałtykiem". - Trudne kwestie, które nagromadziły się w relacjach dwustronnych można bez wątpienia rozwiązywać, działając na podstawie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron. Opowiadamy się właśnie za takim konstruktywnym podejściem - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ambasador Krzysztof Krajewski (z lewej) na uroczystości wręczenia listów uwierzytelniających na Kremlukremlin.ru

Wypowiadając się po uroczystości, ambasador Krzysztof Krajewski zwrócił uwagę, że rosyjski prezydent powiedział, że należy budować bardziej treściwe i pragmatyczne stosunki z poszanowaniem wzajemnych interesów i prawa międzynarodowego. Słowa te ambasador określił jako "pozytywny sygnał dla relacji z Polską". - Jest to sygnał, który absolutnie jest zgodny z postrzeganiem naszych relacji przez Polskę. Wysłuchałem tych słów z nadzieją, że one są sygnałem ze strony rosyjskiej dla budowania właśnie tych pragmatycznych, równoprawnych relacji polsko-rosyjskich - powiedział dyplomata.

Szef polskiej placówki w Moskwie po uroczystości na Kremlu odwiedził kilka miejsc pamięci w rosyjskiej stolicy, które - jak podkreślił w rozmowie z polskimi mediami - są nieprzypadkowe.

Putin o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział także kolejną szczepionkę

Putin w wystąpieniu przed 23 ambasadorami zapewnił, że Rosja jest gotowa do wzajemnie korzystnego partnerstwa na arenie międzynarodowej i do współpracy "na zasadach równoprawności i nieingerowania w sprawy wewnętrzne". Krytykował przy tym "sankcje umotywowane politycznie".

Ocenił, że sytuacja na świecie jest nadal niestabilna i komplikuje się. Wymienił pandemię COVID-19, która - jak mówił - "zadała nam wszystkim wielkie szkody", a także zagrożenie terrorystyczne. - Nie mniejszy niepokój wywołuje degradacja systemu stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń - mówił Putin.

Wspominając o zaostrzaniu się dawnych konfliktów regionalnych wyraził zaniepokojenie nagłą eskalacją na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem obie strony konfliktu izraelsko-palestyńskiego powinny zaprzestać przemocy.

Putin zapowiedział także wprowadzenie do użytku czwartej rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, co - według jego słów - nastąpi wkrótce.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru