Pisarka stanęła w obronie stowarzyszenia. Rezygnuje z nagrody wręczonej przez Putina

Źródło:
PAP
Władimir Kara-Murza: Jak dużo czasu jeszcze potrzebujecie po 22 latach rządów Władimira Putina?
Władimir Kara-Murza: Jak dużo czasu jeszcze potrzebujecie po 22 latach rządów Władimira Putina?
TVN24
Władimir Kar-Murza: Jak dużo czasu jeszcze potrzebujecie po 22 latach rządów Władimira Putina?TVN24

Pisarka Ludmiła Pietruszewska przekazała, że wyrzeka się otrzymanej w 2002 roku Nagrody Państwowej, którą wręczał jej prezydent Władimir Putin. To reakcja na próbę likwidacji broniącego praw człowieka i dokumentującego zbrodnie stalinowskie Stowarzyszenia Memoriał przez władze Rosji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Na swoim profilu na Facebooku Ludmiła Pietruszewska przypomniała, że nagrodę otrzymała za sztukę teatralną poświęconą "tym, którzy nie wrócili z łagrów". "Zabierają mi teraz Memoriał, pamięć o rozstrzelanych, wrzuconych pod ciężarówki i zagłodzonych, o zmarłych z zimna w ciężarówkach w drodze z łagru do łagru, o zamęczonych torturami na Łubiance i na Kołymie, o pobitych niedawno na ulicach, w samochodach policyjnych, o siedzących w więzieniach za sfingowane, sfałszowane sprawy karne" - oświadczyła Pietruszewska.

Dodała, że rezygnuje z tytułu laureatki Nagrody Państwowej Federacji Rosyjskiej, bo została jej ona wręczona przez Putina.

Nagroda ta przyznawana jest za osiągnięcia naukowo-techniczne, w sferze literatury i sztuki, a laureaci otrzymują ją z rąk prezydenta Federacji Rosyjskiej podczas oficjalnej uroczystości.

Pietruszewska jest pisarką, autorką prozy, opowiadań dla dzieci, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Zadebiutowała w latach 70. XX wieku, ale na skutek cenzury ponownie zaistniała jako pisarka dopiero po 20 latach. W Polsce wydana została jej książka "Jest noc", a jej dramaty ("Do dna", "Nasz skład") wystawiane były na scenach teatralnych w Polsce.

Rozpatrzenie pozwu

Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się w listopadzie tego roku do Sądu Najwyższego o likwidację Stowarzyszenia Memoriał - zasłużonej organizacji zajmującej się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka. Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć pozew 25 listopada.

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP