TVN24 | Świat

Rosyjska prokuratura zażądała likwidacji Stowarzyszenia Memoriał

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Władimir Kara-Murza: Jak dużo czasu jeszcze potrzebujecie po 22 latach rządów Władimira Putina?
TVN24Władimir Kar-Murza: Jak dużo czasu jeszcze potrzebujecie po 22 latach rządów Władimira Putina?

Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się do tamtejszego Sądu Najwyższego o likwidację Stowarzyszenia Memoriał - zasłużonej organizacji zajmującej się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka. Prokuratura oświadczyła, że organizacja dopuszcza się między innymi "naruszania konstytucji Federacji Rosyjskiej". Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć pozew 25 listopada.

O pozwie poinformował w czwartek sam Memoriał, relacjonując, że prokuratura twierdzi w pozwie, iż organizacja narusza przepisy o tak zwanych organizacjach pozarządowych-zagranicznych agentach. Później prokuratura oświadczyła, że Memoriał dopuszcza się "naruszania konstytucji Federacji Rosyjskiej", a także innych aktów prawnych. Sprecyzowała także, że pozew o likwidację złożyła 8 listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Widok na Kreml Shutterstock

"Jest to decyzja polityczna o zniszczeniu Stowarzyszenia Memoriał"

W komunikacie na swojej stronie internetowej Memoriał zapewnił, że nie ma żadnych podstaw prawnych do jego likwidacji. "Jest to decyzja polityczna o zniszczeniu Stowarzyszenia Memoriał" - oceniła organizacja. Wchodzące w skład Memoriału Centrum Obrony Praw Człowieka zostało w 2014 roku uznane przez władze za organizację "pełniącą funkcje zagranicznego agenta". Stowarzyszenie Memoriał badające "białe plamy" w historii najnowszej i historię represji w ZSRR - w tym dokonanych na Polakach - uznane zostało za "zagranicznego agenta" w 2016 roku.

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock