Obchody przegnania Polaków z Kremla w tym roku z mniejszą pompą

Autor:
tas\mtom\kwoj
Źródło:
PAP, Echo Moskwy

W Rosji trwają obchody najmłodszego święta państwowego - Dnia Jedności Narodowej, upamiętniającego wyzwolenie Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku. Z powodu epidemii COVID-19 wiele imprez odbywa się online. Tradycyjne przyjęcie na Kremlu zostało odwołane.

Prezydent Władimir Putin w ramach obchodów złożył kwiaty przed pomnikiem kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego na placu Czerwonym w Moskwie. Minin i Pożarski stali na czele oddziałów pospolitego ruszenia, które w 1612 roku wypędziło polską załogę z Kremla, co w Rosji uważa się za zakończenie Smuty, czyli zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Zwykle szefowi państwa towarzyszą w tej ceremonii przedstawiciele religii wyznawanych w Rosji. W tym roku ich udział zastąpiono rozmową z Putinem w formacie online. Nie będzie również tradycyjnego przyjęcia wydawanego wieczorem przez prezydenta Rosji na Kremlu.

Uroczystości przed pomnikiem kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra PożarskiegoSPUTNIK POOL/PAP/EPA

Format online z powodu epidemii

Co roku w Dniu Jedności Narodowej organizowane są, przez zbliżone do władz organizacje społeczne, wiece i okolicznościowe koncerty, imprezy sportowe i akcje charytatywne. Wiele z nich nawiązuje do różnorodności narodowości i kultur w Federacji Rosyjskiej. W tym roku większość wydarzeń odbywa się w formacie online z powodu epidemii. Instytucje z całej Rosji uczestniczą w transmitowanych przez internet koncertach, wirtualnym zwiedzaniu muzeów i galerii, spotkaniach z twórcami i ludźmi kultury.

W Moskwie nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń. Ugrupowania nacjonalistyczne zorganizowały jednak, bez zezwolenia władz, swoją coroczną demonstrację o nazwie Rosyjski Marsz. Jak podało radio Echo Moskwy, policja zatrzymała, jak dotąd, co najmniej 30 uczestników marszu.

Dzień wolny

Dzień Jedności Narodowej ustanowiony został w 2004 roku z inicjatywy Putina, a pierwsze obchody odbyły się w 2005 roku. Zastąpił on obchodzone w ZSRR święto 7 listopada, które upamiętniało rocznicę przewrotu bolszewików z 1917 roku. Nie brak głosów, że nowe święto wciąż jest jeszcze dla Rosjan przede wszystkim dodatkowym dniem wolnym.

Autor:tas\mtom\kwoj

Źródło: PAP, Echo Moskwy

Źródło zdjęcia głównego: SPUTNIK POOL/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości