Rosja nie wpuści misji Rady Europy

Rosja nie przyjmie w 2015 r. misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady EuropyWikipeda (CC BY-SA 3.0)

- Kontynuujemy współpracę w Radzie Europy. W dalszym ciągu uznajemy jurysdykcję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i bierzemy udział w jego działaniach - oświadczył szef komisji spraw zagranicznych Dumy (niższej izby parlamentu Rosji) Aleksiej Puszkow. Dodał, że Rosja nie przyjmie w 2015 r. misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Wypowiadając się na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Rady Federacji (wyższej izby parlamentu), Puszkow powiedział, że "na dzisiaj wyjście z Rady Europy nie jest aktualne". Wyraził opinię, że dalsze perspektywy "są oczywiste" i Rosja pozostanie członkiem tej organizacji.

- Kontynuujemy współpracę w Radzie Europy. W dalszym ciągu uznajemy jurysdykcję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) i bierzemy udział w jego działaniach - podkreślił Puszkow.

Jednocześnie zapowiedział, że w 2015 roku "nikt nie zamierza w Rosji przyjmować misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy". Wcześniej na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, jej szef Konstantin Kosaczow informował, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy chce wysłać do Rosji co najmniej dwie misje. Pierwsza miałaby zająć się sprawą więzionej w Rosji ukraińskiej pilotki wojskowej Nadiji Sawczenko. Druga delegacja miałaby przygotować wykład o sytuacji w sferze praw człowieka na Krymie.

Kosaczow ze swej strony zastrzegł, że wstrzymanie przez Rosję współpracy z Zgromadzeniem nie oznacza zawieszenia współpracy z delegacjami poszczególnych krajów.

Pozbawili Rosję prawa głosu

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w zeszłym tygodniu rezolucję utrzymującą pozbawienie delegacji rosyjskiej prawa głosu do kwietnia br. Było to przedłużenie decyzji podjętej w kwietniu zeszłego roku, w reakcji na zaanektowanie przez Rosję Krymu. Rezolucja stanowi też, że delegacja rosyjska nie będzie mogła brać udziału w niektórych organach kierowniczych Zgromadzenia, w tym Biurze i komitecie stałym Zgromadzenia.

Po uchwaleniu tej rezolucji strona rosyjska ogłosiła, że na okres do końca roku opuszcza Zgromadzenie i wstrzymuje z nim wszelkie kontakty.

Kosaczow ocenił w poniedziałek, że Zgromadzenie podejmując decyzję o restrykcjach wobec Rosji "pokazało swoje prawdziwe oblicze - jako zbiór delegacji, które bronią nie wartości, a interesów poszczególnych krajów".

Organ konwencji

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest organem ustanowionym przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, przyjętą pod auspicjami Rady Europy. Orzekał w wielu sprawach dotyczących Rosji, m.in. w skargach o odszkodowania dla rodzin osób uprowadzonych w Czeczenii. W 2012 roku ETPC orzekał w sprawie zbrodni katyńskiej, rozpatrując sprawę krewnych ofiar mordu, którzy zarzucili władzom Rosji m.in., że nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: