Napastnik zaatakował szkołę w Iżewsku, są ofiary wśród dzieci

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Kommiersant, Interfax, Reuters, PAP

Co najmniej 15 osób, w tym 11 dzieci, zginęło, a 24 osoby zostały ranne w ataku samotnego sprawcy na szkołę w Iżewsku, w europejskiej części Rosji. Szef republiki Udmurcji Aleksandr Breczałow przekazał, że napastnik popełnił samobójstwo.

Według rosyjskiego Komitetu Śledczego, na który powołuje się agencja Reutera, w ataku na szkołę w Iżewsku zginęło co najmniej 15 osób, w tym 11 dzieci, a 24 osoby zostały ranne. Zdecydowaną większość osób, które odniosły obrażenia wskutek ataku - 22 - również stanowią dzieci.

Niektóre dzieci odniosły obrażenia, ponieważ wyskakiwały z okien, próbując uciec przed napastnikiem.

Teren szkoły w Iżewsku, gdzie doszło do ataku sledcom.ru

Szef republiki Udmurcji Aleksandr Breczałow poinformował na kanale Telegram, że sprawca zaczął strzelać w szkole numer 88. Wtargnął do budynku w czasie lekcji.

Napastnik nie stawiał żądnych żądań. Po ataku się zastrzelił - przekazał Breczałow. Potwierdził to Komitet Śledczy, który poinformował również, że sprawca miał na sobie kominiarkę i czarną koszulkę z nazistowskimi symbolami. "Jego tożsamość jest ustalana" - podano w komunikacie komitetu. Śledczy opublikowali też zdjęcie ciała napastnika.

Później komitet przekazał, że tożsamość sprawcy została potwierdzona - jest nim Artiom Kazancew, urodzony w 1988 roku i uczęszczający do tej szkoły.

Jak podał dziennik "Kommiersant", napastnik leczył się psychiatrycznie. Reuters przekazał z kolei, że rosyjski Komitet Śledczy bada ewentualne powiązania sprawcy z organizacjami neofaszystowskimi. Podjęto również czynności polegające między innymi na przeszukaniu mieszkania Kazancewa i sprawdzeniu jego najbliższego otoczenia.

Władze Udmurcji ogłosiły trzydniową żałobę.

Atak w Kazaniu

Tragedia w Iżewsku to kolejne tego rodzaju zdarzenie w rosyjskiej szkole w ciągu ostatnich dwóch lat. W maju 2020 roku w Kazaniu zginęło dziewięć osób, w tym siedmioro dzieci. We wrześniu 2021 roku sprawca zastrzelił sześć osób w budynku uniwersytetu w Permie. Rannych zostało pond 40 osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: Kommiersant, Interfax, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sledcom.ru

Pozostałe wiadomości