Rosja przeprowadzi manewry marynarki wojennej. Obejmą "wszystkie strefy odpowiedzialności" rosyjskiej floty

Źródło:
PAP

Rosja przeprowadzi manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tysięcy wojskowych - przekazało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony. Odbędą się one w styczniu i lutym na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

"Manewry będą obejmować akweny mórz, które przylegają do terytorium Rosji, a także ważne operacyjnie regiony wszechoceanu. Ćwiczenia odbędą się na morzach Śródziemnym, Północnym, Ochockim, w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego oraz na Oceanie Spokojnym" – podała agencja Interfax, powołując się na ministerstwo obrony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"W sumie planowane jest zaangażowanie ponad 140 okrętów bojowych, ponad 60 samolotów, 1000 jednostek sprzętu i około 10 tysięcy wojskowych" – podano.

Manewry mają się odbyć "we wszystkich strefach odpowiedzialności rosyjskiej marynarki wojennej". Jak podano, przewiduje to plan przygotowania rosyjskich sił zbrojnych na 2022 rok. Dowodzenie obejmie głównodowodzący marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmienow.

Okręty Floty Czarnomorskiejmil.ru

"Głównym celem manewrów są działania sił marynarki wojennej i lotnictwa wojskowego w ramach ochrony rosyjskich interesów narodowych we wszechoceanie, a także w ramach przeciwdziałania zagrożeniom wojskowym dla Rosji z kierunków morskich i oceanicznych" – podano.

Z kolei rosyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że zaplanowane przez NATO manewry Cold Response w rejonie Arktyki, które mają się odbyć w marcu, "zwiększą ryzyko przypadkowych incydentów i niezamierzonej eskalacji".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: